Jorge Machado Moreira

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Jorge Machado Moreira veya Jorge Moreira (d. 23 Şubat 1904, Paris, Fransa – ö. 1992, Rio de Janeiro, Brezilya) Brezilyalı bir mimar.

1932 yılında Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde yer alan Ulusal Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olmuştur. Jorge Machado Moreira, mimarlık kariyeri boyunca Le Corbusier ile çok yakın ilişkide olmuştur. Tasarladığı projelerden birisi olan ve Rio de Janeiro Federal Üniversitesi’nde yer alan Mimarlık Fakültesi binası Le Corbusier’in tasarım prensiplerinin oldukça belirgin bir şekilde yansıtıldığı bir projedir. Ayrıca Gustavo Capanema Sarayı projesinin tasarımı sürecinde 1935-1936 yılları arasında Le Corbusier’i bizzat davet edilip, tasarıma katkıda bulunmasını sağlamıştır.

Brezilya’nın 20. yüzyıl başındaki önde gelen mimarlarındandır. Tasarladığı önemli projelerin başında Fundão Adası’nda yer alan Rio de Janeiro Federal Üniversitesi’nin (zamanındaki Brezilya Üniversitesi) gelmektedir. Bu projede şehir planlamasını ve mimarlık tasarımını gerçekleştiren takımın baş mimarı olarak görev almıştır. Aynı takımdan birçok mimar (Lucio Costa, Affonso Eduardo Reidy, Oscar Niemeyer, Ernani Vasconcellos ve Carlos Leon) daha sonradan Gustavo Capanema Sarayı projesinin de tasarımında görev almışlardır.