Jonglör

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Üç toplu bir jonglör animasyonu
Antik Mısır'da spor olarak jonglörlük

Jonglör, belirli bir sayıdaki nesneyi havaya atıp tutan, bu esnada en az bir adet nesnenin seyahat halinde (havada) olmasını sağlayan sirk veya sahne sanatçısı.[1] Türkçeye Fransızca Jongleur sözcüğünden geçmiştir.

Top, lobut, halka, kumaş, sopa, ateş, ip gibi bir ya da daha çok objeyi havaya atıp tutarak, çeşitli beceriler sergilemek bir jonglörün işidir. Açılışlar, fuarlar, festivaller, şenlikler, düğünler, şirket organizasyonları gibi oluşumlarda gösteriler yapan jonglörler, "gösteri sanatları/sanatçıları" kavramı içinde yer alırlar. Tarihte (örneğin Mısır) jonglörlük bir spor dalı olarak görülmekteydi. Geçmiş dönemler sürecinde tiyatro sanatı içinde yer almıştır. Tarihten gelen anlamla jonglörlük tüm bu aktiviteleri içerse de ; zaman içinde hobi olarak amatör alanda farklı gruplara ilerlemiştir.

Jonglörlüğün, top çevirme (ball juggling), lobut çevirme (club juggling), ipe bağlı ağırlık çevirme (poi) ve bir ipte makara yönlendirme (diabolo) iki kısa çubuk yardımı ile bir uzun çubuğu çevirme (devil stick) gibi çeşitleri bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "juggler." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]