John Williams (gitarist)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Williams
Genel bilgiler
Doğum24 Nisan 1941 (82 yaşında)
Melbourne Avustralya
TarzlarKlasik müzik
Etkin yıllar1958 -
Müzik şirketiSony Records
Resmî siteJohn Williams'ın kendi websitesi
Önemli çalgılar
Smallman guitar, Ignacio Fleta, Hernandez y Aguado, Gibson Les Paul, Didgeridoo

Cristopher- John Williams (d. 24 Nisan 1941, Melbourne), İngiliz klasik gitarist. Babası Jazz gitaristi Leonard Williams 1930'ların sonunda Londra'dan Avustralya'ya taşındığı için Melbourne'de doğdu. 1952'de Williams ailesi İngiltere'ye geri döndü. John Williams, 20. yüzyılın en büyük gitartisti kabul edilen Andres Segovia'nın, en başarılı bulduğu öğrencisidir. Jazz piyanisti bir kızı vardır (Kate Williams). Kendisi bunu 2007'deki Edison ödül törenlerinde esprili bir şekilde açıklamıştır: "Babam caz gitaristiydi, kızım caz piyanisti oldu. Ama ben caz çalamıyorum, bunu gerçekten yapamıyorum."

70'li yıllarda televizyonda "John Williams'la Klasik Gitar (Classical Guitar with John Williams)" adlı bir program yapmıştır. Yine 70'li ve 80'li yıllarda Sky adlı bir alternatif pop/rock grubunda gitarist olarak yer alan sanatçı, ünlü flamenko gitaristi Paco Peña'nın dünya çapında üne kavuşmasında da en önemli rolü üstlenmiştir. Julian Bream gibi büyük sanatçılarla arkadaş olup; beraber çalışmalar yapmaktadır. Uzun yıllardır, Avustralyalı bir Luthier olan Greg Smallman'in gitarlarını kullanan usta gitarist, diğer sanatçılarla yürüttüğü çalışmalarını 2000'li yıllardan itibaren deneysel boyutlara taşımaya başlamıştır.

Hakkındaki Görüşlerden: Sanatçı, herkesçe kabul gören son derece güçlü bir tekniğe sahiptir ve icrası bazı çevrelerce eleştirilmekte, gitarı "duygusuz ve mekanik" çalmakla suçlanmaktadır. Özellikle yakın dostu ve yine Segovia'nın öğrencisi olan Julian Bream ile bu çevreler tarafından sıkça kıyaslanmaktadırlar.