İçeriğe atla

John William Friso

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Orange prensi John William Friso

John William Friso (Hollandaca: Johan Willem Friso; 14 Ağustos 1687 - 14 Temmuz 1711) 1702'de (itibari) Orange Prensi oldu. Hollands'da kazara boğulma sonucu ölene kadar Hollanda Cumhuriyeti'nde Friesland ve Groningen'in Stadtholder'ıydı. 1711'de Diep. Friso ve eşi Marie Louise, mevcut tüm Avrupalı hükümdarların en son ortak atalarıdır.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Her ikisi de William III'ün ilk kuzeni olan Nassau-Dietz Prensi II. Henry Casimir ve Anhalt-Dessau Prensesi Henriëtte Amalia'nın oğluydu. Bu nedenle, Nassau Evi'nin (Nassau-Dietz'in şubesi) bir üyesiydi ve III.William'ın vasiyetnameleri aracılığıyla Orange-Nassau Evi'nin yeni çizgisinin öncüsü oldu.

Başarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Orange III. William'ın ölümüyle, William the Silent'in (ikinci Orange House) meşru erkek soyu tükendi. William the Silent'in erkek kardeşinin üst düzey agnatik torunu ve William III'ün büyükbabası Frederick Henry'nin soyundan gelen John William Friso, III. William'ın sahip olduğu tüm illerde mirasçı olarak miras kaldı. Bu, Hollanda'daki cumhuriyetçi hizip tarafından reddedildi.

III. William'ın hüküm sürdüğü beş eyalet - Hollanda, Zeeland, Utrecht, Gelderland ve Overijssel - William III'ün ölümünden sonra stadtholder ofisini askıya aldı. Kalan iki eyalet - Friesland ve Groningen - asla III.William tarafından yönetilmedi ve ayrı bir stadtholder olan John William Friso'yu tutmaya devam etti. 1890'da erkek soyunda nesli tükenen üçüncü Orange Evi'ni kurdu. Oğlu, Orange of William IV, daha sonra yedi ilin hepsinin direği oldu.

John William Friso'nun III.William'ın varisi general olarak pozisyonuna, mirasın bir kısmını iddia eden (ve işgal eden) Prusya Kralı I.Frederick'e karşı çıktı (örneğin Lingen). III.William'ın iradesine göre Friso, Orange Prensliği'ni miras olarak aldı. Bununla birlikte, Prusya Kralı I.Frederick de Rhône Vadisi'ndeki Orange Prensliği'ni talep etti ve daha sonra bölgeyi Fransa'ya devretti.

Askeri kariyer ve ölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

1707'de reşit olduğunda, John William Friso, Marlborough Dükü komutasındaki İspanyol Veraset Savaşı sırasında Hollandalı askerlerin generali oldu ve yetkili bir subay olduğu ortaya çıktı. Oudenarde Muharebesi, Lille Kuşatması ve Malplaquet Muharebesi'nde Hollandalı piyadelere komuta etti. Askerlik hizmetinden kazandığı prestij, geri kalan beş ilde nihai statü sahibi olarak yükselmesine yardımcı olmalıydı. Bununla birlikte, 1711'de, Lahey'deki Prusya Kralı ile veraset anlaşmazlığındaki davasıyla bağlantılı olarak, Flanders'de önden seyahat ederken, 14 Temmuz'da Moerdyk'teki feribotun ağır havalarda devrilmesi üzerine boğuldu. Oğlu, ölümünden altı hafta sonra doğdu.

Evlilik ve mesele[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız: John William Friso'nun soyundan gelenler

26 Nisan 1709'da, Hesse-Kasselli I. Charles'ın kızı ve Courland Dükü Jacob Kettler'in torunu olan Hesse-Kassel Prensesi Maria Louise (1688–1765) ile evlendi. İki çocukları oldu.

İsim Doğum Ölüm Notlar
Anna Charlotte Amalia 1710 1777 Baden-Durlach'ın Kalıtsal Prensi Frederick ile evlendi; Baden Büyük Dükü Charles Frederick dahil bir sorun vardı
William IV, Prince of Orange 1711 1751 Anne, Prenses Kraliyet ile evlendi; Orange Prensi William V dahil bir sorun vardı

John William Friso ve eşi, şu anda hüküm süren tüm Avrupa hükümdarlarının en son ortak atalarıdır. Bu, Franz Joseph II'nin (John William Friso'nun soyundan gelen) Liechtenstein Prensi olarak I. Franz'ın yerini aldığı 1938'den beri sahip olduğu bir ayrımdır.

Eski[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Moerdijk ve Strijensas'taki anıtlar - Hollands Diep'ten geçen tarihi feribotun her iki tarafında, Johan Willem Friso'nun boğulmasının anısına.
  • Alay Piyade Prins Johan Willem Friso (RI PJWF) onuruna seçildi.
  • Hollanda Ordusu Merkezi Kraliyet Askeri Bandosu "Johan Willem Friso" onun onuruna verildi.

Soy[değiştir | kaynağı değiştir]

Orange Prensi John William Friso'nun ataları

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ John William Friso. (2014). Encyclopædia Britannica ^ Eyalet, P.F. (2008). Hollanda'nın Kısa Tarihi. New York: Dosyadaki Gerçekler. ^ Eyalet, P.F. (2008). Hollanda'nın Kısa Tarihi. New York: Dosyadaki Gerçekler. ^ John William Friso. (2014). Encyclopædia Britannica ^ Eyalet, P.F. (2008). Hollanda'nın Kısa Tarihi. New York: Dosyadaki Gerçekler. ^ John William Friso. (2014). Encyclopædia Britannica ^
John William Friso, Orange Prensi

Orange-Nassau Evi

(ikinci oluşturma)

Nassau Hanesi'nin Cadet şubesi

Born: 14 Ağustos 1687 Ölüm: 14 Temmuz 1711

Hollandalı asalet
Öncesinde

William III

Prince of Orange1702–1711 Boş

Bir sonraki başlık

William IV

Regnal başlıkları
Preceded by

Henry Casimir II

Prince of Nassau-Dietz1696–1702 Title obsoletemerged into Germanprincipality of Orange-Nassau
New title Prince of Orange-Nassau1702–1711 Succeeded by

William IV

Preceded by

William III

Baron of Breda1702–1711
Siyasi bürolar
Preceded by

Henry Casimir II

Friesland ve Groningen Stadtholder1696–1711