John Titor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Titor'un askeri rütbe işareti

John Titor, zaman yolculuğu yapıp 2036 yılından geldiğini öne süren bir kişidir. 2000-2001 yıllarında çeşitli internet haber sitelerine belirsiz, çoğunun yanlışlığı kanıtlanabilen bilgiler yollamış, yakın gelecek hakkında öngörüler ve yaşadığı zaman hakkında bilgiler vermiştir.

Hikâyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazılanlara göre John Titor, devlet için çalışan ve zaman yolculuğu projesi için seçilen bir askerdir. 2036 yılından 1975 yılına IBM 5100 almak için döndüğünü söylemiştir. Bu bilgisayar ile 2036 yılında eski programların "ayıklama (debug)" işini yapacağını iddia etmiştir. Gönderdiği yazılar ile 2000-2037 yılları arasında birçok olaydan bahsetmiştir, III. Dünya Savaşı da bunlardan birisidir (2015 yılının sonlarında başlayacağını ve toparlanmanın 20 sene süreceğini iddia etmiştir).

John Titor kimdir[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 2001'de yeni yazılar göndermeyi bırakmış olsa da, hiçbir zaman bu işin arkasında kimin olduğu bulunamamıştır. Gerçek kimliği hakkında birçok teori vardır. En popüler fikre göre, timetravelinstitute.com veya anomalies.net sitelerinden birisinde bir yöneticidir. Daha birçok teori vardır, bunlardan birisi; yazar Douglas Adams'ın bu işe karıştığıdır. (Adams, Titor'un yeni yazılar eklemeyi bırakmasından birkaç ay sonra ölmüştür). timetravelinstitute.com/ttiforum/showflat.php?Cat=&Board=time_travel&Number=38696&page=0&view=collapsed&sb=5&o=&fpart=1 adresinde kriptolojist olduğunu söyleyen Cipher adlı üye, TimeTravelActivist Javier Cortez adında bir forum üyesinin, yazılarındaki linguistik benzerliklerden yola çıkarak, John Titor olduğunu iddia etmiştir. TimeTravelActivist, John Titor adı geçen siteye yazdığı sıralarda foruma üyedir ve John Titor'un yazdıklarına en çok itiraz eden kişilerdendir. John Titor foruma yazmayı bıraktıktan sonra da TimeTravelActivist yazmaya devam etmiştir. Bundan önce de communities.anomalies.net/forum/ubbthreads.php/ubb/showflat/Number/24662/page/1/fpart/1 adresinde benzer bir çalışma yapılmış ama bir sonuç çıkmamıştır.

Diğer medyada Titor[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2003 yılında John Titor Kurumu'nun yayımladığı kitap, John Titor A Time Traveler's Tale, discussing his claims (ISBN 1-59196-436-9).
  • 2004 yılında Cyburbia Productions'ın sunduğu Time Traveler Zero Zero, Titor'un hikâyesi üzerine kurulu bir sahne oyunu.
  • 2005 yılında Figure 26 Films bir film hazırlamıştır, Obsessed & Scientific, John Titor'un zaman yolculuğu ve hikâyesi ile ilgili.
  • 21 Aralık 2005 tarihinde webcomic WIGU John Titor tarafından bir cameo appearance hazırlamıştır. [1] 15 Mart 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  • Steins;Gate, John Titor'un hikâyelerinden esinlenen bir görsel roman ve animedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]