John P. O'Neill

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

John P. O'Neill (6 Şubat 1952 - 11 Eylül 2001), FBI ajanı. O'Neill Atlantic City, New Jersey 1952 yılında doğdu. Genç yaşlarında tüm arzuları bir FBI ajanı olma yolundaydı.

O'Neill bir çocuk olarak en beğendiği televizyon şovları arasında The FBI gibi Büroyu anlatan şovlar ve programlar vardı.

Bir suç dramı dosyası oluşturan O'Neill bunun çözmek için çabalar ve çoğunda başarılı olurdu. 1971 yılında koleje gitti ve buradan Washington'daki Amerikan Üniversitesi'ne birincilikle giriş yaptı.

Üniversite sonrasında FBI'da çalışmaya başlayan O'Neill. FBI'da ilk görev olarak araştırma asistanlığı yaptı, daha sonra üst derece seviyesine birincilikle girdi.

O'Neill, detaylı çalışmasına 1993 Dünya Ticaret Merkezi bombalaması ile başladı. Bu terör eyleminin faili aynı zamanda lider planlayıcı Remzi Yusuf'un yakalanmasına yardımcı oldu. Fakat, O'Neill sonradan yaptığı araştırmalarında Remzi Yusuf'un El-Kaide Militanı olduğu ve El-Kaide'nin liderinin Usame bin Ladin olduğununu ortaya çıkarttı. O'Neill, 1996 Suudi Arabistan Khobar Towers patlaması ve Yemen, 2000 USS Cole terorist saldırısının araştırma görevinde bulundu. Dünya Ticaret Merkezi güvenliğinin başı olmak için FBI'dan ayrıldı. 11 Eylül saldırılarında 49 yaşındayken hayatını kaybetti. 2002 yılında bildiğim adam adında bir araştırma raporuna konu oldu.

Görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

FBI'da çok başarılı görevlerde bulundu bunlar içerisinde timsal haline gelen görevlerinden birisi de Terörist Remzi Yusuf'un yakalanmasıydı. Uluslararası Terörist ve El-Kaide Terör Örgüttü lideri Usame Bin Ladin konusunda profesyonelleşen O'Neill El-Kaidenin suçları ve terörist eylemlerini en iyi bilen uzman ajanlardan birisiydi. Sırayla; 1993 Dünya Ticaret Merkezi terör saldırısı (New York), 1996 Khobar Towers terör saldırısı (Suudi Arabistan)2000 USS Cole terorist saldırısı (Yemen). Görev aldığı tüm terör saldırı ve araştırmalar El-Kaide ile ilişkin faaliyetlerdir.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

John P. O'Neill, 11 Eylül New York saldırıları sırasında Dünya Ticaret Merkezinde güvenlik müdürü olarak görevine yeni başlamıştı. Kulelerin yandığı esnada paniğe kapılmamış ve binaların hızlı bir şekilde tahliye edilmesini, New York İtfayesi ekipleri ile birlikte organize etmiştir. O'Neill, kulelerin ani çöküşü sırasında dışarı çıkamamış ve hayatını kaybetmiştir. Aradan geçen yıllara rağmen, O'Neill halen Amerika Birleşik Devletlerinde New York yetkilileri ve çalışma arkadaşları arasında bir kahraman olarak anılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]