John Bacon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Bacon
John Bacon tarafından tasarlanmış bir ticaret kartı, 1821 dolayları V&A Museum no. 29380B/24
Genel bilgiler
Doğum 24 Kasım 1740
Southwark, Londra
Ölüm 4 Ağustos 1799
Londra
Uyruk İngiliz
Alanı Heykeltıraş
Bacon'un Father Thames heykeli, Coade taşından (yapay bir taş cinsi), Ham House, Londra'da.

John Bacon (d. 24 Kasım 1740 – ö. 4 Ağustos 1799), İngiliz heykeltıraş.

Somersetli bir tekstil işçisinin oğlu olarak Southwark'da dünyaya geldi. On dört yaşında Lambeth'de bir porselen üreticisinin yanında çıraklığa başladı. İlk olarak küçük süs porselenlerini boyamakla işe başladı fakat daha sonraları model yapma aşamasına terfi etti. Farklı saygın heykeltıraşlar tarafından yapılan modelleri, ki bu modeller yan taraftaki çömlekçiye pişirilmesi için gönderilmekteydi, gözlemlemesi zekasının yönünü belirledi. Bu modelleri o kadar başarılı kopyalıyordu ki 1758'de küçük bir Barış figürünü "Society for the Encouragement of Arts"a (Sanatın Gelişimini Teşvik Topluluğu) gönderdi ve bu çalışması ile ödüllendirildi. 1763 ila 1776 yılları arasında topluluk tarafından verilen en büyük ödüllerin dokuz kez sahibi oldu.

Çıraklığı sırasında 1769'da Coade Artificial Stone Manufactory'de (Coade Yapay Taş Fabrikası) çalışırken yapay taşlarla heykel çalışmaları metodunu geliştirdi. Daha sonra bu metot kendisini mükemmelliğe taşıdı.

Bacon 1763 dolaylarında ilk kez mermerle çalışmaya başladı. Bu sanattaki erken dönem çabaları amaç için daha kusursuz bir enstrüman icat etmesi sayesinde modelin formunu mermere dönüştürme tekniğini geliştirmesine yol açtı. Bu enstrüman daha kesin olması, her yöde doğru ölçümler yapması, küçük bir pusula içermesi ve gerektiğinde mermer model üzerinde kullanılabilmesi gibi birçok avantaja sahipti. 1769'da Aeneas'ın Truva'dan kaçışını anlatan bir kabartma ile Royal Academy tarafından heykel için verilen altın madalya ile ödüllendirildi. 1770'te bir Mars figürü sergiledi ve bunun sayesinde "Society of Arts"dan (Sanat Topluluğu) bir altın madalya kazandı. Ayrıca bu figür kendisinin A.R.A.'ya seçilmesini de sağladı.

Başarılarının sonucu olarak Christ Church (İsa Kilisesi), Oxford için Kral George III'ün büstünü yapması istendi. Yaşamı boyunca Kral'ın lütfuna sahip olmasına rağmen klasik stili önemsemediği gerekçesiyle sürekli eleştirildi. Bu suçlamaları "Jupiter Tonans"ın asil bir baş çalışması ve klasik stildeki kusursuz sembolik çalışmaları ile reddetti.

4 Ağustos, 1799'da öldü ve "Whitfield's Tabernacle"a (Whitfield Tapınağı) defnedildi. Ölümünden sonra Bacon'un çalışmaları oğlu John Bacon, Jnr (1777-1859) tarafından devam ettirildi.

St Paul's Katedrali, Londra, İsa Kilisesi ve Pembroke Koleji, Oxford ile Bath Abbey ve Bristol katedrallerinde yer alan çeşitli eserleri Bacon'un gücünün birer tanıklarıdırlar. Çalışmalarının en iyileri belki de Westminster Abbey'de bulunan anıtlar arasındadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]