Jezersko–Solčava

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Jezersko–Solčava Avrupa'nın doğu Alp bölgesinde bulunan bir evcil koyun cinsidir. I. Dünya Savaşından evel Slovenya, Karinthië ve Friulide en yaygın olan koyun cinisiydi. Adı ise bugün Slovenya olan eski Avusturya İmparatorluğunın Jezersko ve Solčava yörelerinden gelir.[1] Slovenya dışında Avusturya,[2] Almanya,[3] ve İtalya'da yetiştiriliyordu.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Breed data sheet: Jezersko-solčavska ovca/Slovenia. Domestic Animal Diversity Information System of the Food and Agriculture Organization of the United Nations. Accessed December 2013.
  2. ^ Breed data sheet: Kärntner Brillenschaf/Austria. Domestic Animal Diversity Information System of the Food and Agriculture Organization of the United Nations. Accessed December 2013.
  3. ^ Breed data sheet: Brillenschaf/Germany. Domestic Animal Diversity Information System of the Food and Agriculture Organization of the United Nations. Accessed December 2013.
  4. ^ Breed data sheet: Villonesser Schaf/Italy [sic]. Domestic Animal Diversity Information System of the Food and Agriculture Organization of the United Nations. Accessed December 2013.