Japon sokak modası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Harajuku'da "Harajuku Modası" giyinmiş bir Japon.

Japon sokak modası, Japonya'daki bir dizi çağdaş modern giyim tarzını ifade eder. Hem yerel hem de yabancı moda markalarının bir karışımından meydana gelen Japon sokak modası, Avrupa podyumlarında görülen haute couture stillerine benzerliklerle, bazılarının aşırı ve avangart olduğu düşünülen, kendine özgü bir tarz sahibi olma eğilimindedir.

1990'larda ve 2000'lerin başında son derece popüler olmasına rağmen, birçok eğilim 2000'lerin sonlarında ve sonrasında popülaritesinde bir düşüş yaşadı. Bu eğilimlerin çoğunun yükselişi ve düşüşü, 1997'den beri Japonya'da sokak modasının tanıtımı için dikkate değer bir mode dergisi Fruits dergisinde fotoğrafçı Shoichi Aoki tarafından kronikleştirildi.[1]

Tarzlar yıllar içinde değişmiş olsa da, günümüzde Tokyo'da sokak modası hala öne çıkmaktadır. Harajuku ve Ura-Harajuku en çok eksantrik sokak modası kültürüyle, dolayısıyla Harajuku modası ile tanınır[2] ve genelde pembe ya da canlı ve sevimli kıyafetler tercih edilir. Bunun dışında Aoyama, Ginza, Odaiba, Shinjuku ve Shibuya gibi semtlerde büyük kentsel moda bölgelerinde genellikle alt kültür kıyafetleri giyen genç yetişkinler bulunabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Fruits: future-pop fashion". Dazed. 12 Ocak 2016. 14 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2021. 
  2. ^ "Harajuku Street Fashion". Harajuku Street Fashion (İngilizce). 25 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]