Odaiba

Koordinatlar: 35°37′48″N 139°46′30″E / 35.63°K 139.775°D / 35.63; 139.775
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Odaiba'nın gece görünümü

Odaiba (Japoncaお台場) veya bazen Daiba, Tokyo Körfezi'nde yer alan büyük bir yapay adadır. İdari olarak Minato, Kōtō ile Shinagawa özel semtleri sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal Edo dönemi batarya adalarından biri olan Dai-Roku Daiba (第六台場) veya "6 numaralı batarya"'nın Gökkuşağı Köprüsü'nden görünümü.

Adanın inşaatına 1853 yılında Tokugawa şogunluğu döneminde Tokyo'yu denizden gelebilecek saldırılara karşı savunma amacıyla başlatılmıştır. O dönemde birincil tehdit bölgeye gelen Komodor Matthew C. Perry'nin donanma filosu oldu. 1928 yılında Dai-San Daiba (第三 台 場, "3 numaralı batarya") restore edilerek halka açılmıştır. Odaiba, 20. yüzyılın sonlarına doğru bir liman bölgesi olarak genişletilmiş ve 1990'larda büyük bir ticari, konut ve eğlence bölgesi olarak gelişmiştir.

Görülecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Odaiba'da Özgürlük Heykeli'nin taklidi ile arka planda Gökkuşağı Köprüsü

Günümüzde Odaiba, hem Tokyolular hem de turistler için popüler bir alışveriş ve gezi yeridir. Bölgenin başlıca görülecek yerleri:

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Yurikamome otomatik geçiş hizmeti

Tokyo Liman Tüneli aracılığıyla Shinagawa semtinden ve doğuda Tokyo ve Chiba prefektörlüklerindeki liman bölgelerinden giren Wangan ile Tokyo'nun merkezini Gökkuşağı Köprüsü üzerinden bağlayan R11 olmak üzere iki Shuto Otoyolu hattı üzerinden Odaiba'ya ulaşılabilmektedir.

Odaiba'ya Shimbashi ve Toyosu arasında faaliyet gösteren Yurikamome otomatik geçiş sistemi ile Shin-Kiba ve Osaki arasında hizmet veren özel olarak işletilen Rinkai Hattı üzerinden ulaşılabilmektedir. Feribotlar Odaiba'yı Sumida Nehri ve doğu Tokyo'daki Kasai Rinkai Parkı üzerinden Asakusa'ya bağlamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]