Japon gagalı balinası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Japon gagalı balinası
Ginkgo-toothed beaked whale size.svg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Cetacea - (Balinalar)
Alt takım: Odontoceti - (Dişli balinalar)
Familya: Ziphiidae - (Gagalı balinagiller)
Cins: Mesoplodon - (İki dişli balina)
İkili adlandırma
'''Mesoplodon ginkgodens - (Japon gagalı balinası)
Nishiwaki & Kamiya, 1958

Japon gagalı balinası (Mesoplodon ginkgodens), gagalı balinagiller (Ziphiidae) familyasından iki dişli balina (Mesoplodon) cinsine ait bir balina türü. Bu tür 1958 yılında japon zoologlar tarafından bulunmuş ve ilk bulundukları yerin (Japonya) adını elde etmişlerdir. Türün bilimsel adı (ginkgodens) bu türün azman dişleri ginkgo ağacının yapraklarına benzemesinden dolayı verilmiştir. Erkeklerin azman dişleri dışarıya çıkık, dişilerde ve yavrularda ise saklıdır.

Yayılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Japon gagalı balinası bugüne kadar sadece orta Pasifik ve Hint Okyanusunun kuzeyinde karaya vuran leşleri ile tanılır. Japonya, Tayvan, Avustralyanın doğusu, Kaliforniya ve Meksikonun batısı ve Sri Lanka kıyılarında leşleri bulunmuştur.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Renkleri gridir. Dişiler erkeklerden daha açık renk ve daha büyük olur. Erkeklerde gaganın ön yarısı beyaz renktir ve ağız açıklığı yatan bir S'yi andırır. Erkeklerde ayrıca ginkgo ağacı yaprağına benzeyen iki azman dişi ağızdan dışarı çıkıktır. Bulunan en büyük bireyin boyu 4,9 metre ve ağırlığı 2 ton civarındaydı. Çok nadir görüldüklerinden dolayı yaşam şekilleri hakkında bilgi yoktur. Diğer gagalı balinalar gibi çift olarak veya küçük gruplar içinde yaşadıkları ve büyük derinliklerde avladıkları kafadan bacaklılar ile beslendikleri tahmin edilir. Diğer gagalı balinalardan farklı olarak bu türün erkekleri dövüşlerden kalan yaralarla kaplı değildir.

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • R. Wandrey: Wale und Robben der Welt. Franckh-Kosmos Verlags Gmbh, 1997, ISBN 3-440-07047-6

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • {{{assessors}}} ({{{year}}}). {{{title}}}. IUCN 2008. IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi. Erişim tarihi: {{{downloaded}}}.