Japon şebeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Japon şebeği
Kopfstudie eines Japanmakaken (Macaca fuscata) im Jigokudani Yaen Kōen, Japan.jpg
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Primates
Familya: Cercopithecidae
Cins: Macaca
Tür: M. fuscata
İkili adlandırma
Macaca fuscata
Blyth, 1875
Japanese Macaque area.svg
Japon şebeğinin yayılım alanı

Japon şebeği (Macaca fuscata), yerel dilde Saru (Maymun) olarak bilinen fakat diğer primatlardan ayırabilmek için Nihonzaru (Nihon:Japonya Saru:Maymun) olarak anılan Japonya'ya özgü Eski Dünya karasal maymun türü. Ayrıca Kar maymunu olarak da bilinir.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Japon şebeklerinin erkek ve dişi bireylerinin fiziksel özellikleri farklılıklar gösterir. Erkek bireyler ortalama 11,3 kg, dişi bireyler ise 8,4 kg ağırlığındadır. Soğuk bölgelerde yaşayan şebeklerin vücut ağırlıkları sıcak bölgelerdeki ırkdaşlarına göre daha fazladır. Erkek şebeklerin ortalama boyu 570,1 mm, dişilerin ise 522,8 mm'dir. Japon şebeklerinin kısa kuyrukları vardır, kuyruk uzunlukları erkeklerde 92,51 mm, dişilerde 79,08 mm'dir. Pembemsi suratları vardır, tüm vücutları kahverengi, sarımsı ve grimsi tüylerle kaplıdır. Japon şebeklerinin kürkleri soğuya iyi uyum sağlamıştır, sıcaklık düştükçe kalınlığı artar. -20 °C sıcaklığa kadar uyum sağlayabilir.

Çoğunlukla dört ayakları üstünde hareket ederler. Erkek şebekler daha çok yer yüzeyinde yaşarken dişiler ağaçlarda daha fazla zaman geçirirler. Çok iyi yüzücülerdir ve yarım kilometreden daha fazla yüzebildikleri kayıtlara geçmiştir. Ortalama 6,3 yıl yaşarlar, ancak en fazla yaşam süreleri dişi bireyler için 32 yıl, erkekler için 28 yıl olarak kayıtlara geçmiştir.

Ekoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Japon şebekleri, primatlar içinde en kuzeyde yaşayan türdür. Japonya'yı oluşturan dört ana adadan üçünde bulunurlar (Honshu, Shikoku ve Kyushu). Kuzey popülasyonu Honshu adasının kuzeyindeki Shimokita Yarımadası'nda yaşar. Bazı küçük Japon adalarında da yaşarlar. Yakushima adasında yaşayan Güney popülasyonu şebekleri ise anakara şebeklerinin bir alttürüdür. Japon şebeklerinin toplam nüfusunun 114.431 birey olduğu tahmin edilmektedir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]