Jan Kappeyne van de Coppello

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Jan Kappeyne van de Coppello

Joannes (Jan) Kappeyne van de Coppello (Lahey, 2 Ekim 1822 – Lahey, 28 Temmuz 1895), Hollandalı liberal bir politikacıydı. 1877-1879 yılları arasında Hollanda'nın başbakanı olarak görev yaptı.

Politika öncesi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Lahey'deki ilkokul Dış Koleji'ne katıldıktan sonra, Kappeyne, Lahey'deki jimnastik salonunun rektörü olan ve orta öğretim olarak Yunanca öğreten babası tarafından okutuldu. Önemli bir Protestan Hıristiyan siyasetçi olan Guillaume Groen van Prinsterer, 1840'ta babasının ölümünden sonra vesayetçisi oldu. O yıl Leiden Üniversitesi'nde Roman ve çağdaş hukuk okumaya başladı. 1845'te Lahey'de avukat oldu. 1860'ta Kappeyne Lahey kent konseyine liberal olarak seçildi.

Siyasi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1862 yılında Kappeyne, Hollanda Hükümet Temsilciliğine Lahey'den liberal olarak seçildi. 1866 seçimlerinde muhafazakâr F. de Casembroot tarafından yenilgiye uğratıldı. 1871'de muhafazakar W. van Golstein'ı yenerek Haarlem'den liberal olarak Temsilciler Meclisi'ne seçildi. 1875 seçimlerinde muhafazakâr M.J. van Lennep'i yendi. 1876-1877 yılları arasında liberallerin siyasi lideriydi. Parlamentoda komik değişiklikleriyle tanınmıştı.

10 Haziran 1879'da önerdiği kanallar hakkındaki yasası parlamentoda reddedildi. Kappeyne, Kral'tan onu reddetmesini istedi. Ancak Kral III. William reddetti. 2 Temmuz'da Kralın anayasal bir revizyona izin vermesini istedi, III. William reddetti ve Kappeyne, Kral'tan onu tekrar görevden almasını istedi ve III. William sonunda Kappeyne'yi görevden aldı. Kappeyne kabinesinin çöküşünün ardında, ilerici liberallerin ve daha ılımlı liberallerin fraksiyonları arasında bir çatışma vardı.

Politika sonrası mesleği[değiştir | kaynağı değiştir]

1879'da Lahey'deki avukatlığına geri döndü. Fakat Kappeyne 1880, 1883 ve 1884 seçimlerinde parlamentoda yer almaya çalıştı ancak her seferinde mağlub edildi. 1880 yılında liberal J.G tarafından Amsterdam bölgesinden yenildi. Gleichman, 1883'te liberal muhafazakar A. Gildemeester tarafından Amsterdam'da ve 1884'te liberal J. Duijvis tarafından Amsterdam'dan yenildi. 1895'te ölümüne kadar avukat kaldı. Bu dönemde Leiden Üniversitesinden onursal profesör olmasını talep etmiştir. 1888 yılında Kappeyne, Kuzey Hollanda için liberal olarak Senato'ya seçildi. Senato'da Kappeyne, daha önce yaptığı gibi daha muhafazakar bir yol izledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]