Jan Kappeyne van de Coppello

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jan Kappeyne van de Coppello

Joannes (Jan) Kappeyne van de Coppello (2 Ekim 1822 Lahey, Hollanda - 28 Temmuz 1895 Lahey, Hollanda), Hollandalı liberal politikacı. 1877-1879 yılları arasında Hollanda'nın başbakanı olarak görev yapmıştır.

Politika öncesi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Lahey'deki İlkokul Dış Koleji'ne katıldıktan sonra Kappeyne, Lahey'deki jimnastik salonunun rektörü olan ve ortaöğretim olarak Yunanca öğreten babası tarafından okutuldu. Önemli bir Protestan siyasetçi olan Guillaume Groen van Prinsterer, 1840'ta babasının ölümünden sonra vesayetçisi oldu. O yıl Leiden Üniversitesinde Roman ve çağdaş hukuk okumaya başladı. 1845'te Lahey'de avukat oldu. 1860'ta Kappeyne Lahey Kent Konseyine liberal olarak seçildi.

Siyasi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1862 yılında Kappeyne, Hollanda Hükûmet Temsilciliğine Lahey'den liberal olarak seçildi. 1866 seçimlerinde muhafazakâr F. de Casembroot tarafından yenilgiye uğratıldı. 1871'de muhafazakâr W. van Golstein'ı yenerek Haarlem'den liberal olarak Temsilciler Meclisi'ne seçildi. 1875 seçimlerinde muhafazakâr M.J. van Lennep'i yendi. 1876-1877 yılları arasında liberallerin siyasi lideriydi. Parlamentoda komik değişiklikleriyle tanınmıştı.

10 Haziran 1879'da önerdiği kanallar hakkındaki yasası parlamentoda reddedildi. Kappeyne, kraldan onu reddetmesini istedi. Ancak Kral III. William reddetti. 2 Temmuz'da kralın anayasal bir revizyona izin vermesini istedi, III. William reddetti ve Kappeyne, kraldan onu tekrar görevden almasını istedi ve III. William sonunda Kappeyne'yi görevden aldı. Kappeyne kabinesinin çöküşünün ardında, ilerici liberallerin ve daha ılımlı liberallerin fraksiyonları arasında bir çatışma vardı.

Politika sonrası mesleği[değiştir | kaynağı değiştir]

1879'da Lahey'deki avukatlığına geri döndü. Fakat Kappeyne 1880, 1883 ve 1884 seçimlerinde parlamentoda yer almaya çalıştı ancak her seferinde mağlup edildi. 1880 yılında liberal J.G tarafından Amsterdam bölgesinden yenildi. Gleichman, 1883'te liberal muhafazakâr A. Gildemeester tarafından Amsterdam'da ve 1884'te liberal J. Duijvis tarafından Amsterdam'da yenildi. 1895'te ölümüne kadar avukat kaldı. Bu dönemde Leiden Üniversitesinden onursal profesör olmasını talep etmiştir. 1888 yılında Kappeyne, Kuzey Hollanda için liberal olarak senatoya seçildi. Senato'da Kappeyne, daha önce yaptığı gibi daha muhafazakâr bir yol izledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]