Jamie Hamilton (yayıncı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Jamie Hamilton (15 Kasım 1900 - 24 Mayıs 1988), 1928 Yaz Olimpiyatları'nda Büyük Britanya adına yarışmış, yarı Amerikalı yarı İskoç kürekçi ve Hamish Hamilton yayınevinin kurucusu.

Hamilton, Cambridge'deki Caius College'da hukuk okudu. Thames Rowing Club'a (Thames Kürek Kulübü) katılmasının ardından 1927 yılında Henley Royal Regatta'da Grand Challenge Cup kazandılar. 1928 yılında aynı kupayı tekrar kazanmalarının ardından yaz olimpiyatlarında Büyük Britanya'yı temsil etmeleri istendi. Takım olimpiyatlardan gümüş madalya ile döndü.[1]

Kendi yayınevi Hamish Hamilton'ı 1931 yılında kurmadan önce Harrod's mağazasının kitap bölümünde çalıştı. Hamish Hamilton'da birçoğu yakın arkadaşı da olan, umut vadeden Britanyalı ve Amerikalı yazarların kitaplarını bastı. 1965 yılında yayınevini Thomson Organisation'a sattı. Yayınevi 1986 yılında ise Penguin Grubu'na satıldı.[2] Jamie Hamilton sahip olduğu yayınevi yüzünden Hamish Hamilton olarak da anılır. Keltçe Hamish kelimesi İngilizce James kelimesinin karşılığıdır ve James de Jamie Hamilton'ın doğum adıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]