Jagdpanzer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jagdpanzer IV Deutsches Panzermuseum'da

Jagdpanzer (JgPz), (Almanca:"tank avcısı") Alman kundağı motorlu tanksavar silahlarına verilen bir isimdir.

Tipik olarak mevcut tank şasisinin antitank versiyonudur; iyi zırhlı bir kazamat sabit üst yapıda ön kısma monte edilmiş sınırlı miktarda hareket edebilen bir tanksavar topu taşır ve genellikle II. Dünya Savaşı'ndaki Müttefik Devletler tarafından tank avcısı olarak sınıflandırılır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Jagdpanzer tasarımları, bir tanksavar silahını ve silah mürettebatının etrafına ek zırh takılmış bir tank şasisinin üzerine monte edilen daha hafif zırhlı Panzerjäger ("tank avcısı") tasarımlarından sonra geldi. Panzerjäger modellerinde aracın arkası ve üstü zırhla kaplı değildi, Jagdpanzerler ise mürettebatı hava şartlarından ve çeşitli kalibrede silahlardan koruyan tam zırha sahipti. Buna ek olarak, zaten ağır zırhlı kazamatlar kullanan ve mürettebatı tamamen koruyan Sturmgeschütz serisi piyade desteği odaklı taarruz toplarından kazanılan deneyim de tasarımlarda kullanıldı. Strumgeschütz modelleri de temelde piyade destek araçları olmalarına rağmen, genellikle tanksavar rolünde kullanıldılar.

Taktik kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaş alanında, Almanlar bazen geri çekilmek ya da geri çekilme taklidi tapmak zorunda kaldılar. İdeal şartlarda geri çekilme hattı tercihen düşmanı durdurmak için üstün ateş güçlerini kullanacak, belki de karşı saldırı olasılığını bile açacak olan tanksavar birimlerinin yakınından geçmekteydi. Zırhın önde yoğunlaşmasından dolayı Jagdpanzer birimleri için ideal savaş durumu planlanmış pusulardı. Bu tür birimlerin komutanları için en önemli becerilerden biri pusu için uygun yerleri ihtiyaç duyulmadan çok önce doğru bir şekilde seçip hazırlamaktı.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki liste, Almanya ve Mihver müttefikleri tarafından yapılan tüm Jagdpanzer tipi tank avcılarını içermektedir. Bu araçlar tamamen kapalı kazamat tarzı zırhlı ve amaca yönelik tasarlanmış tank avcılarıdır. Tank avcıları, üretimlerinin başlangıç tarihine göre sıralanmıştır.

Ad Üretim başlangıcı Menşei ülke Üretim adedi
Elefant Mart 1943  Nazi Almanyası 91
Mareșal tank avcısı Temmuz 1943  Romanya Krallığı 6-17
Jagdpanther Ekim 1943  Nazi Almanyası 415
Jagdpanzer IV Aralık 1943  Nazi Almanyası 2.000
jagdtiger Şubat 1944  Nazi Almanyası 70-88
Jagdpanzer 38 (t) Mart 1944  Nazi Almanyası 2827
44M Zrínyi I 1944  Macaristan Krallığı (1920-1946) 1
Semovente da 75/46 1944  İtalyan Sosyal Cumhuriyeti 11-13
Tip 3 Ho-Ni III 1944  Japon İmparatorluğu 31-41
Tip 5 Ho-Ru 1945  Japon İmparatorluğu 1

Savaş sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaştan sonra Jagdpanzer adı, tanksavar görevleri için kullanılan bir dizi zırhlı araç için Bundeswehr'de kullanımda kaldı. Buna 90 mm top taşıyan kazamat tarzı Kanonenjagdpanzer ve tanksavar roket taşıyan Raketenjagdpanzers modelleri dahildi. İlk Raketenjagdpanzer modelleri SPZ Lang HS.30 şasisi üzerine inşa edilmişti ve SS.11 füzeleriyle donatılmıştı. Raketenjagdpanzer 2, Kanonenjagdpanzer ile aynı şasi üzerine inşa edildi, ancak top yerine iki SS.11 fırlatma rayı ile donatıldı.

Daha sonra Raketenjagdpanzer 2 ve Kanonenjagdpanzer, HOT veya TOW füzeleri ile donatılmış Jaguar 1 ve Jaguar 2 tank avcılarına yükseltildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]