Jacques de Molay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jacques de Molay
Tapınak Şövalyeleri büyük üstadı
Görev süresi
1292-1314
Yerine geldiği Thibaud Gaudin
Yerine gelen Tarikat dağıldı.
Kişisel bilgiler
Doğum y. 1240-1250
Molay, Haute-Saône, Burgundiya Kontluğu
Ölüm 11 veya 18 Mart 1314 (70 yaşında)
Paris, Fransa Krallığı
Milliyeti Fransız
Jacques de Molay'ın arması

Jacques de Molay 1244 yılında Fransa'nın Vitrey bölgesinde doğduğu tahmin edilen Tapınak Şövalyelerinin 23. büyük üstadı. Günümüzde mason localarına katılma yaşı olan 21 yaşında, 1265 yılında tarikata katılmıştır. Şövalyelerin başına geçtikten sonra tarikatın merkezini İngiltere'den Kıbrıs'a taşıması sonucu, templier'lerin inanılmayacak derecede zenginleşmesi ve güçlenmesi ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

Jacques de Molay'nin Engizisyon Mahkemesi'ne getirilişi.

Fransa kralı IV. Philippe sürekli olarak borçlanmakta olduğu tarikata katılması reddedilince dönemin papası V. Clemens ile ortak olarak de Molay'ı yok etmeyi ve tapınakçı servetini ele geçirmeyi planlar. 1307 senesinde Jacques de Molay Fransa'ya çağrılır, buraya kadar her şey normal kabul edilebilecek iken garip olan da Molay'in bütün şövalyeleri ile birlikte kralın davetini kabul etmesidir. Zira kralın planlarından haberdardırlar, neye güvenip giderler, tarihçiler için hala bir sırdır. Nihayetinde de Molay ve şövalyeleri dinden çıkmakla ve binbir türlü iblislikle suçlanırlar. Alıştığımız üzere engizisyon affedici bir kurum olmuş değildir. Sonucu baştan belli olan davanın neticesinde şövalyelerin bir kısmı idam edilir, Jacques de Molay hapse atılır. 7 senesini tutuklu olarak geçirdikten sonra 18 Mart 1314'te yakılarak idam edilecektir. Son sorgusunda daha önce kabul etmiş olduğu tüm suçlamaları (Baphomet'e tapmak, orgy'lerde bulunmak, şeytanın kıçını öpmek, İsa'yı reddetmek) reddedecek, çektirdikleri işkencenin sona ermesi için kabul ettiğini iddia edecek ve tek suçunun da bunları baştan kabul etmiş olmak olduğunu söyleyecektir. Son sözleri yüce tapınakçı örgütünü karalayacak beyanatları için af dilemek olmuştur, ya da öyle inanılır. Bir kazığa bağlanıp yakılarak idam edilmiştir. İdam edilirken Papaya ve Fransa Kralına beddualarla ve hakaretlerle bulunmuş, sonrasında Papa ve Fransa Kralı ölmüştür.

Nihayetinde Jacques de Molay bugün bile gizemli bir kişi olmayı sürdürmektedir.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Barber, Malcolm ; Çeviren: Nuri Plümer ; Editör: Elif Çelik (Aralık 2008). Tapınak şövalyelerinin yargılanışı. Ankara: Phoenix Yayınevi. ss. 469-470-471-472. ISBN 978-605-5738-02-0. 
  2. ^ 2.http://blogs.telegraph.co.uk/news/dominicselwood/100263362/a-stain-on-history-the-burning-of-jacques-de-molay-grand-master-of-the-mysterious-knights-templar-700-years-ago-today/