İçeriğe atla

Jacobus Arminius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jacobus Arminius
Jacobus Arminius'un portresi
Kendi dilinde adıJakob Hermanszoon
Doğum10 Ekim 1560
Oudewater, İspanya Hollandası, Kutsal Roma İmparatorluğu
Ölüm19 Ekim 1609 (49 yaşında)
Leiden, Birleşik Hollanda Cumhuriyeti
MeslekDin adamı, teolog
MilliyetHollandalı
EğitimLeiden Üniversitesi
DönemReform
TürSoterioloji
KonuÖnleyici lütuf, Azizlerin şartlı korunması
Edebî akımArminianizm
EvlilikLijsbet Reael
Çocuklar12

Jacobus Arminius (d. 10 Ekim 1560 - ö. 19 Ekim 1609), Jakob Hermanszoon'un Latince adı, [a] görüşleri Arminianizm ve Hollanda Remonstrant hareketinin temeli haline gelen Protestan Reformu döneminde yaşamış Hollandalı bir ilahiyatçıydı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Arminius, 1559 veya 1560'da Utrecht, Oudewater'da doğdu. Daha gençken yetim kaldı. Silah üreticisi olan babası Herman, karısını küçük çocuklu bir dul olarak bırakarak öldü. [1] Babasını hiç tanımadı. Annesi 1575'te Oudewater'daki İspanyol katliamı sırasında öldürüldü.[kaynak belirtilmeli]

Çocukken, Protestanlığa eğilimli bir rahip olan Theodorus Aemilius tarafından evlat edinildi. 1572 civarında (Oudewater'ın isyancılar tarafından fethedildiği yıl), Arminius ve Aemilius Utrecht'e yerleştiler. Genç Jacobus orada muhtemelen Hieronymus okulunda okudu. Aemilius'un (1574 veya 1575) ölümünden sonra Arminius yine Oudewater'dan olan matematikçi Rudolph Snellius ile tanıştı. Rudolf, Arminius'u Marburg'a getirdi ve ders verdiği Leiden Üniversitesi'nde okumasını sağladı. [2] 1576'da Arminius yeni açılan Leiden Üniversitesi'ne sosyal bilimler öğrencisi olarak kaydoldu.[kaynak belirtilmeli]1603'ten itibaren Leiden Üniversitesi'nde teoloji profesörü olarak görev yaptı ve teoloji üzerine birçok kitap ve inceleme yazdı[3].

Ölümünün ardından, Reform standardı olan Belgic Confession'a meydan okuması nedeniyle Arminius'un öğretisine yanıt olarak Kalvinizm'in beş noktasını oluşturan Dort Meclisinde geniş tartışmalara neden oldu.

Asıl fikri[4][değiştir | kaynağı değiştir]

Arminius, Jean Calvin'in öğrettiği gibi, seçilmişlerin yalnızca Tanrı'nın mutlak iradesiyle belirlendiği öğretisini ve sonuçlarını reddetti. Tanrı'nın mutlak iradesine inanırken, bireyin kendi özgür iradesiyle seçimini yapmasına da izin verilebileceğini savunuyordu.

Calvin'in kader/Mukadderat fikrini de reddetti. Ona göre Tanrı sadece seçilmişlerin değili herkesin kurtulmasını istiyordu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bangs 1985.
  2. ^ Meij-Tolsma 2009.
  3. ^ Hıristiyanlık Tarihi. Yeni Yaşam Yayınları. 2004. s. 385. ISBN 975 8318 86 1. 
  4. ^ Hıristiyanlık Tarihi. s. 215. 

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ayrıca Jakob Herman ve Anglikize isimler olan Jacob Arminius ve James Arminius da denir.

Ek okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]