Jacobus Arminius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Andover-Harvard İlahiyat Kütüphanesi, Harvard İlahiyat Okulu'nun Hollanda portre koleksiyonundan Arminius'un 17. yüzyıl portresi. JC Philips ve JG Meet'in bir gravüründen.

Jacobus Arminius (10 Ekim 1560 - 19 Ekim 1609), Jakob Hermanszoon'un Latince adı, [a] görüşleri Arminianizm ve Hollanda Remonstrant hareketinin temeli haline gelen Protestan Reformu döneminde yaşamış Hollandalı bir ilahiyatçıydı. 1603'ten itibaren Leiden Üniversitesi'nde teoloji profesörü olarak görev yaptı ve teoloji üzerine birçok kitap ve inceleme yazdı.

Ölümünün ardından, Reform standardı olan Belgic Confession'a meydan okuması nedeniyle Arminius'un öğretisine yanıt olarak Kalvinizm'in beş noktasını oluşturan Dort Meclisinde geniş tartışmalara neden oldu.

Erken dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Arminius, 1559 veya 1560'da Utrecht, Oudewater'da doğdu. Daha gençken yetim kaldı. Silah üreticisi olan babası Herman, karısını küçük çocuklu bir dul olarak bırakarak öldü. [1] Babasını hiç tanımadı. Annesi 1575'te Oudewater'daki İspanyol katliamı sırasında öldürüldü.[kaynak belirtilmeli]

Çocukken, Protestanlığa eğilimli bir rahip olan Theodorus Aemilius tarafından evlat edinildi. 1572 civarında (Oudewater'ın isyancılar tarafından fethedildiği yıl), Arminius ve Aemilius Utrecht'e yerleştiler. Genç Jacobus orada muhtemelen Hieronymus okulunda okudu. Aemilius'un (1574 veya 1575) ölümünden sonra Arminius yine Oudewater'dan olan matematikçi Rudolph Snellius ile tanıştı. Rudolf, Arminius'u Marburg'a getirdi ve ders verdiği Leiden Üniversitesi'nde okumasını sağladı. [2] 1576'da Arminius yeni açılan Leiden Üniversitesi'ne sosyal bilimler öğrencisi olarak kaydoldu.[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ayrıca Jakob Herman ve Anglikize isimler olan Jacob Arminius ve James Arminius da denir.

Alıntılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ek okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]