Jack Ryan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

John Patrick "Jack" Ryan, yazar Tom Clancy tarafından yaratılan ve Ryanverse romanlarında yer alan kurgusal bir karakterdir. Ryanverse kitapları 30 yılı aşkın süredir New York Times çok satanlar listesinde yer almaktadır.[1] Kitaplar pek çok defa film ve dizilere uyarlanmıştır. Clancy'nin 2013'teki ölümünden bu yana, dört yazar daha telif sahibi ailenin onayıyla karakteri içeren kitaplarını piyasaya sürmüştür.

Yazarın kitaplarına göre Jack Ryan, Baltimore polis dedektifi bir baba ve hemşire bir annenin oğlu olarak doğar. Eski bir ABD Deniz Kuvvetleri mensubu ve borsa simsarıdır. Birleşik Devletler Deniz Harp Okulu'nda (USNA) sivil tarih profesörlüğü yapmıştır. Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nda (CIA) analist olarak görev yapar ve ara sıra saha görevlerine çıkar. Direktör Yardımcısı iken teşkilatı bırakır. CIA'in ardından ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Başkan Yardımcısı olarak görev yapar. Washington'da düzenlenen bir terör saldırısının ardından Ryan, ABD Başkanlığına getirilir. Birbirini takip etmeyen iki dönem görev yapar ve çoğunlukla Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Asya'daki uluslararası krizlerle uğraşır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bosman, Julie. "Tom Clancy, Best-Selling Novelist of Military Thrillers, Died at 66". New York Times. 20 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2013.