Izba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Suzdal, Rusya Ahşap Mimari ve Köylü Yaşam Müzesi'nde bir izba
17. yüzyıl bacadan kurnaya izba
Vyatskoe köyü, Yaroslavl Oblastı

İzba ya da tahta ev, geleneksel bir Rus kırsal konutudur. Genellikle bir kütük ev. Genellikle yola yakın ve bir köy içinde, basit bir dokuma çubuk çit içinde, bir mutfak bahçesi, saman döken ve ahır içeren bir bahçeye inşa edilmiştir. Geleneksel, eski tarz izba yapısı, halatlar, eksenler, bıçaklar ve maçalar gibi basit araçların kullanımını içeriyordu. Metal nispeten pahalı olduğu için çiviler genellikle kullanılmadı ve testereler de ortak bir inşaat aleti değildi. Hem iç hem de dış bölünmüş çam ağacı gövdeleri, Kuzey Amerika kütük kabininin aksine geleneksel olarak nehir kili ile doldurulur.

Rus yöresel mimarisinin baskın yapı malzemesi ve genel olarak maddi kültür yüzyıllardır ahşaptı. Özellikle evler, taş, metal veya cam ile çok az veya hiç olmayan, yerel olarak kesilmiş kaba kesme günlüklerden yapılmıştır. Kiliseler ve kentsel binalar bile onsekizinci yüzyıla kadar ahşaptı.[1] [ daha iyi   kaynak   gerekli ] Binanın tüm bileşenleri basitçe kesilmiş ve bir el baltası kullanılarak birbirine bağlanmıştır. Madeni paralar, yün ve sığla genellikle evin köşelerine, batıl inancın bir ifadesi olarak, orada yaşayan insanları sağlıklı ve varlıklı hale getireceğinin bir ifadesi olarak yerleştirildi.

Onbeşinci yüzyıldan itibaren izba iç mekanının merkezi unsuru, daha küçük konutlarda zemin alanının dörtte birini kaplayabilen Rus ocağıydı. İnsanlar doğrudan fırının alçı tepesinde veya doğrudan sobanın üzerine inşa edilmiş raflarda uyuyacağından, çoğu zaman hane halkının çoğu için yatak yoktu (Batı anlamında).[2]

İzbas'ın dış kısmı genellikle çeşitli özel mimari özellikler, örneğin pencerelerin zengin ahşap oyma dekorasyonu ile süslenmiştir. Bu tür dekoratif elemanlar ve Rus ocağının kullanımı, günümüzde sadece eski ahşap evlere izbas denilmesine rağmen, birçok modern Rus kırsal evinde hala yaygın olarak bulunmaktadır.

Rusçada "izba" için alternatif bir kelime, herhangi bir kulübe veya küçük ev (Belarus ve Ukrayna dahil) için çoğu Slav dilinde kelime olan hata'dır. Rusya tarihçisine göre Geoffrey Hosking, on sekizinci yüzyılda başlayan hata, ağaçların fakir güney bozkırlarında sadece çerçeveleme için günlükleri kullanan ve daha sonra alçı ile kaplı dolgu olarak wattle ve daub kullanılan kulübelere atıfta bulunmak için kullanıldı. ve badana dış.[2] Ancak, genellikle bu wattle-ve-daub ev " mazanka " (мазанка) denir ve khata mutlaka bir mazanka değildir.

"Izba" aynı zamanda şarap mahzeninde veya genel olarak uzun süre dayanacak şekilde işlenmiş gıda maddelerini depolamak için kullanılan bir bodrumda olduğu gibi Bulgar ve Hırvatça "mahzen" kelimesidir. Diğer Slav dillerinde izba, bir evin içindeki bir oda için genel bir terimdir (terim özellikle yaşanabilir odalar için kullanılır).

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kütük yapı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hosking, 7
  2. ^ a b Hosking, 8

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]