Ivan Cankar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ivan Cankar

Ivan Cankar (d. 10 Mayıs 1876, Vrhnika, Krain, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu - ö. 11 Aralık 1918, Ljubljana, Slovenya), Sloven yazar, romancı ve yurtsever.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yoksulluk içinde geçen bir çocukluk döneminin ardından, mühendislik eğitimi görmek üzere Viyana'ya gitti. Çok geçmeden okumayı bırakarak, yaşamını ezilen kesimleri savunan ve ezenleri yeren yazılarıyla kazanmaya yöneldi. 1907'de Slovenya'ya döndü. Çok sayıda öykü, roman, makale, oyun ve şiir yazdı. Siyasal konuşmalarında Avusturya yönetimini eleştirdiği için hapis cezasına çarptırıldı.

Yapıtları büyük sanat değeri taşıyan Cankar'ın basit ama dokunaklı, ince ve melodik bir üslubu vardır. Skandal yaratan bir şiir denemesinin (Erotika, 1899) ardından, öykü (Hlapec Jernej in njegova pravica, 1907) ve romanları (Martin Kačur 1907) yazarak burjuva ikiyüzlülüğünü ve bencilliğini eleştirdi; bu yapıtları onu Sloven düzyazısı ve kültürünün ustalarından biri durumuna getirdi. Ayrıca tiyatro oyunları (les valets [fr. çev.], 1910) ve çocuk dünyasını yansıtan öyküleri (Kurent, 1909) vardır.

Cankar'ın bütün yapıtları Izidor Cankar tarafından 20 cilt olarak yayımlanmıştır (1925-36).