Isuzu Rodeo

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Isuzu Rodeo, 1988 ve 2004 yılları arasında Japon otomobil üreticisi Isuzu tarafından kullanılan bir otomotiv markasıdır. Isuzu, Japonya'da satılan kompakt bir kamyonet ve Kuzey Amerika'da satışa sunulan orta ölçekli bir SUV olmak üzere iki farklı araçta "Rodeo" adını kullanmıştır.

Tek başına bir model olarak sunulmadan önce, "Rodeo" adı daha önce Japon pazarında Isuzu Faster'in (arkadan çekişli) 1978'den itibaren dört çekişli versiyonunda kullanılmıştır. "Isuzu Faster Rodeo" olarak adlandırılan bu araçlar iki nesile ayrılmıştı. 1988 ve 1994 arasında sunulan üçüncü iterasyona kadar, firmanın dört tekerlekten çekiş modellerinin ismi "Isuzu Rodeo" olarak basitleştirdi. 1981'de Japonya'da, "Isuzu Bighorn Rodeo" ismi, Isuzu'nun, çoğu uluslararası pazarda "Isuzu Trooper" olarak bilinen SUV modelinde "Isuzu Bighorn" ismiyle kullanılmıştır.

Isuzu Kuzey Amerika'da 1990 yılında "Rodeo" adıyla satışa sunduğu beş kapılı SUV modelini, 1991 yılında Japonya pazarında Isuzu Wizard adıyla satışa sunmuştur. Kuzey Amerika'da Isuzu Amigo adı altında üç kapılı bir versiyon daha piyasaya sunan Isuzu, Japonya'da Isuzu MU adıyla satmıştır. 1998'de SUV'un ikinci bir jenerasyonu tanıtılmıştır ve üç kapılı modeli Amigo, 2001 yılında "Rodeo Sport" ismini almıştır. 2004 yılında her iki SUV modelinin de üretimi sona ermiştir. Rodeo'nun çeşitli değişiklikler yapılmış versiyonları, Amerika Birleşik Devletleri pazarında Honda Passport adıyla satılmıştır.