Issızlığın Ortasında

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Issızlığın Ortasında
Yazarı Mehmet Eroğlu
Ülke Türkiye
Dili Türkçe
Türü Roman
Yayınevi Can Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
1986 (4. Basım)
Sayfa sayısı 280
Boyut ve ağırlık 13,5x19,5

Issızlığın Ortasında (Issızlığın Ortası), yazar Mehmet Eroğlu'nun ilk romanıdır. Yazar romanı 1974-1976 yılları arasında kaleme almıştır. Romanda, Ayhan adlı roman kahramanın etrafında gelişen olaylar yoluyla Türkiye’nin 12 Mart dönemi ve savaş, cinsellik, kahramanlık, pişmanlık gibi kavramlar sorgulanmaktadır. Dönemin solcu eylemci gençlerine birey olarak bakan ve ne yererek, ne de yücelterek yansıtan bir romandır.[1]

Roman, daha önce yayımlanmamış eserlere verilen Milliyet Roman Ödülü'nü 1979 yılında, Karanlık ve Işık romanının yazan Orhan Pamuk ile paylaştı ancak 1980 Darbesi nedeniyle yayınevi basımını sakıncalı gördüğünden ancak 5 yıl sonra kitaplaşabildi. Basıldıktan sonra ise edebiyat dünyasında büyük ilgi görerek hem Madaralı Roman Ödülü’ne hem Orhan Kemal Roman Armağanı’na layık bulundu (1985). Yazarın ikinci romanı olan Geç Kalmış Ölü, bu romanın devamı niteliğini taşır; iki kitap birbirini bütünler görüntüğünden son iki ödül, her iki esere birden verilmiştir.

Kitap, ilk yayımında "Issızlığın Ortası", ikinci yayımında "Issızlığın Ortasında" adıyla yayımlanmıştır.[2]

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mehmeteroglu.info, Issızlığın Ortasında". 9 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12-30 2007.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)
  2. ^ "Selsuz.com, Mehmer Eroğlu Detaylı Özgeçmişi". Erişim tarihi: 12-30 2007.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)
Ödüller
Önce gelen:
Kurşun Ata Ata Biter
Orhan Kemal Roman Armağanı
1985
Sonra gelen:
Kale Kapısı
Önce gelen:
Sessiz Ev
Madaralı Roman Ödülü
1985
Sonra gelen:
Bir Göçmen Kuştu O
Önce gelen:
-
Milliyet Roman Ödülleri
1979
Sonra gelen:
Bana Bir Şiir Oku