İçeriğe atla

International New York Times

Vikipedi, özgür ansiklopedi
logosu 2013

International New York Times (INYT), yurt dışında yaşayan ABD vatandaşları için İngilizce yayımlanan günlük gazete. Gazetenin merkezi Paris'tedir. Dünya üzerinde 35 noktada basılır ve 180 ülkede satılır.The New York Times'ın muhabirlerini ve haberlerini kullanır.

James Gordon Bennett Jr., New York Herald gazetesi adına 1887'de Paris Herald'ı kurdu. Bennett'ın 1918'de ölmesi üzerine Frank A. Munsey, New York'taki ana kuruluşla birlikte gazetenin Paris baskısını satın aldı.Herald ile birleştirmek üzere New York Tribune'u da satın alma girişimi sonuç vermeyince Herald'ı Tribune'a sattı.New York Herald-Tribune'nun Paris baskısı olarak Paris Herald-Tribune büyük okur kitlesi kazandı.

Parislilerce Le New-York biçiminde adlandırılan gazeteyi birçok abonesi geçmiş özlemiyle Paris Herald adıyla anıyordu. Haberlerini New York Herald-Tribune'le paylaşan gazete ana gazetenin bütün yazılarını kullanabiliyordu.II. Dünya Savaşı'nda Paris Almanlarca işgal edilince dört yıl süreyle (1940-1944) kapatıldıysa da sonradan eski ağırlığını yeniden kazandı.1960'larda New York'taki ana kuruluş maliyetlerin yükselmesi, gelirlerin düşmesi ve grevlerin yaygınlaşmas sonucunda bir dizi birleşmeye giderek sonunda yok olurken Paris'teki gazete de kapanmanın eşiğine geldi. Ama The New York Times ile The Washington Post'un ortak girişimleri sonucunda Paris baskısı kurtarıldı ve International Herald Tribune adını aldı.

Gazete, aralarında Hong Kong, Singapur, Londra, Lahey ve ABD'nin Florida eyaletindeki Miami kentinin de bulunduğu, dünyanın dört bir yanındaki kentlerde aynı anda basılır.2007'de, The Washington Post'a ait hisseleri de satın alınca The New York Times gazetenin tek sahibi oldu.

15 Ekim 2013'ten gazetenin adı International New York Times (kısaca INYT) olarak değişti.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]