Indiana Kızılderili tehcirleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
08.00, 5 Haziran 2016 tarihinde HakanIST (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17162538 numaralı sürüm (Taşıma:Kategori:ABD'de etnik temizlik > Kategori:Amerika Birleşik Devletleri'nde etnik temizlik)
Land that was transferred under the various treaties.

Indiana Kızılderili tehcirleri (İngilizce ), Amerika Birleşik Devletleri'nin yönetiminin politikası olarak Kızılderili Tehcir Yasasının (Indian Removal Act) Amerika Birleşik Devletleri başkanı Andrew Jackson tarafından 26 Mayıs 1830 tarihinde imzalanmasından sonra Indiana eyaletindeki Amerika Birleşik Devletleri Kızılderililerine karşı 1830 ların başlarında başlanan ve çoğunlukla 1846 yılında bitirilen tehcirler silsilesidir. Önce Şavniler ile Miami-Illinois dilini konuşan Wea kabilesinin Kanada ya da Missouri'ye tehciri başlamıştır. Kalan önemli kabilelerden Miamiler ile Potavatomiler daha önceden imzalanan antlaşmalar gereği Kızılderili rezervasyonlarına kapatılmışlardır.

Eyaletin en büyük kabilesi olan Miamiler tehcir edilen son halk olmuştur. Chief Menominee liderliğindeki 859 Potavatomi topraklarını "gönüllü" olarak eyalete bırakmıştır. Fakat 1838 yılında zorla tehcir edildiler ve Potavatomi Ölüm Yolu denen sürgünde kabilenin en az kırk üyesi ölmüştür. Tahcir bittikten sonra yalnızca Pokagon Band of Potawatomi Indians denen Potavatomi kabilesi kalmıştır.

Ayrıca bakınız

Dipnot

Kaynakça

Dış bağlantılar

"Maps showing where the tribes were relocated to". Library of Congress. Erişim tarihi: 2008-09-08.