Incitatus

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Incitatus Roma İmparatoru Caligula'nın en sevdiği atının adıdır. Anlatıldığına göre atla 18 seyis ilgileniyordu ve altın yaprakcıklarla karıştırılmış yulafla besleniyordu. Tarihçi Suetonius'a göre Incitatus, fildişinden yemliği olan mermerden bir ahıra ve mor battaniyelerle birlikte kıymetli taşlarla süslü bir tasmaya sahipti. Suetonius, aynı zamanda Caligula'nın Incitatus'u Konsül yapmayı planladığını yazar. Caligula onun için Penelope adında bir kısrak eş bile ayarlamıştı. Söylendiğine göre Caligula atını 'Tüm tanrıların bir bileşimi' ilan etti ve bir çeşit tapınma sağladı.

Incitatus, bazen İmparatorla akşam yemeği yemesi için önemli birisi olarak davet ediliyor ve evin tüm hizmetlileri bir misafir gibi onu ağırlıyorlardı.

Anthony A. Barret gibi revizyonist tarihçiler "Caligula: Gücün yozlaşması" (Yale, 1990), adlı eserde Caligula'nın olumsuz portresini sorgular. Caligula'nın Incitatus'a karşı davranışları, bir delilik kanıtından ziyade Senato ile alay etme ve kızdırma olarak kabul edilebilir. Aynı zamanda o dönemden yüzyıllar sonra yazan geç dönem tarihçileri Suetonius ve Cassius Dio gibi tarihçiler, kendi döneminin siyasi yapısından etkilenmiştiler ve anlattıkları tarih daha renkli ama belki daha az güvenilir olmuştu.

"Incitatus" kelimesi Latince bir sıfat olup Türkçeye, "Çabuk" ya da "Hızlı" olarak çevirilebilir.