İçeriğe atla

Immortal (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Immortal
2010 Norveç Rock Festivali'nde Immortal
Genel bilgiler
Başladığı yerBergen, Norveç
TarzlarBlack metal
Etkin yıllar1990–2003, 2006–günümüz
Müzik şirketiNuclear Blast, Osmose Productions
İlişkili hareketlerOld Funeral, Mayhem, Gorgoroth, Burzum, I, Hypocrisy
Resmî siteimmortalofficial.com
ÜyelerDemonaz Doom Occulta
Horgh
Apollyon
Eski üyelerJørn Inge Tunsberg
Armagedda
Kolgrim
Grim
Hellhammer
Ares
Iscariah
Saroth
Apollyon
(Olve Eikemo)

Immortal; Bergen, Norveçli bir black metal grubu. Grup, müziğe 1989'da "Amputation" adıyla ve bir death metal grubu olarak başlamıştır. Immortal'ın ilk ürünleri geleneksel black metal tarzındadır, ancak At the Heart of Winter adlı albümleri ile grup, black metal ve Alman thrash metal karmaşık bir birleşmesini denemeye başlamıştır. Ortaya çıkan tarz Immortal'ın sonraki çalışmalarının tipik bir özelliğidir ve bu yönüyle grup, birçok modern metal sanatçısı üzerinde etkili olmuştur. Kurucuları, Abbath ve Demonaz, İskandinav heavy metal sahnesinde efsanevi bir statü kazanmışlardır.

 • Demonaz Doom Occulta (Harald Nævdal) - Gitar & Sözler - (1989 - 2003,2006-)
 • Abbath Doom Occulta (Olve Eikemo) - Vokal, Bas, Gitar, Keyboard, Davul & Sözler - (1989 - 2003, 2006-2014)
 • Iscariah (Stian Smørholm) - Bas - (1999 - 2002)
 • Horgh (Reidar Horghagen) - Davul - (1996 - 2003,2006-)
 • Apollyon - Bass - (2006 - )

Katkısı olanlar

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • Saroth (Yngve Liljebäck) - Bas (sadece canlı performanslarda) - (2002 - 2003)
 • Ares - Bas (sadece canlı performanslarda) - (1998)
 • Hellhammer (Jan Axel Blomberg) - Davul (sadece canlı performanslarda) - (1995)
 • Grim (Erik Brødreskift) - Davul (sadece canlı performanlarda) - (1993 - 1994)
 • Kolgrim - Davul (sadece demo) - (1992)
 • Jörn Tonsberg - Gitar (sadece demo) - (1989 - 1991)

"Amputation" 1989'da ilk iki demosunu Demonaz Doom Occulta, gitarda Jorn Tunsberg, bas gitar ve vokallerde Abbath Doom Occulta ve Ulti'de (moog) Samwise Gamgee ile kaydetti. Grup, 1990-1991 yıllarında ismini "Immortal" olarak değiştirdi. Üçüncü demoları, Unholy Forces of Evil black metale dönük bir değişimdi ve gruba albüm kontratı kazandırdı. Tunsberg, resmi olarak gösterilmese de, Immortal'ın ilk albümü Diabolical Fullmoon Mysticism'den birçok gitar bölümünü çaldı.

Aşamalı olarak, Fransa Osmose etiketi ile birçok takdir edilen albümle, Immortal underground müzik dünyasında geniş popülarite kazandı. Diğer black metal gruplarının aksine, Immortal'ın lirik teması Satanism üzerine değil, daha çok Blashyrkh isimli Kırağı Tanrısı (Mighty Ravendark) tarafından yönetilen düş ürünü bir krallık ile ilintilidir. Bu dönemden, tarzlarını en belirgin kılan eseri Pure Holocaust'tur.

1995'te, grup Osmose Prodüksiyon'dan İngiliz sanatçı David Palser'in yönettiği Masters of Nebulah Frost isimli iki video klip çıkardı. Videolarda birçok değişik donmuş doğa manzarası ve engin orman gösterilmekteydi. Bu videolar, benzer çalışmalar üreten diğer gruplar için bir örnek oluşturdu.

Daimi iki üyesi, Abath ve Demonez, haricinde ve davulcu Horgh gruba dahil olana kadar, Immortal 1996'ya kadar sabit bir duruma gelemedi. 1997'de asıl söz yazarı ve gitarist Demonez ortopedik bir rahatsızlık (akut tendinitis) geçirdi ve gitar çalmaya devam edemedi. Basist Abbath gitar çalma görevini alınca, Demonez hala grup için yeni eserler yazmaya ve grubu idare etmeye devam etti. 2000'de Immortal, Alman Nuclear Blast etiketi ile bir albüm anlaşması imzaladı ve bu etiketle Sons of Northern Darkness isimli albümlerini yayınladı.

Immortal, grup üyelerinin kişisel nedenlerinden ötürü 2003 yazında ayrılmak için karar aldı. Ancak, 2005 Kasım ayının ortalarında, Abbath, Demonez ve orijinal Immortal davulcusu Armagedda bir araya geldi ve eski Gorgoroth basçısı King of Hell ve Enslaved gitaristi Arve Isdal ile, "I" başlıklı yeni bir projeye başladılar. Nisan 2006'nın sonunda bu yeni grup debut albümleri için stüdyoya girdi.

Stüdyo albümleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Demolar and bootlegler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]