İçeriğe atla

Ilich Ramirez Sanchez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ilich Ramírez Sánchez
Carlos the Jackal (fake Peruvian passport photo - "Carlos Andres Martinez Torres")
DoğumIlich Ramírez Sánchez
12 Ekim 1949 (74 yaşında)
Michelena, Táchira, Venezuela
Diğer ad(lar)ıCalos
Çakal Carlos
Mezun olduğu okul(lar)Londra Ekonomi Okulu
Dinİslam
EvlilikMagdalena Kopp
Lana Jarrar
Isabelle Coutant-Peyre

Ilich Ramirez Sanchez veya daha sık kullanılan lakabıyla Çakal Carlos, (d. 12 Ekim 1949), Venezuelalı eylemci. Birçok yasa dışı eylemde yer almış Sanchez, 2007 itibarıyla Fransa'da Fleury Merogis Cezaevi'nde tutulmaktadır.

Marksist-leninist bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. 1966 yılında annesi ve kardeşleriyle birlikte Londra'ya gidip, İngiltere'de üniversite eğitimi gördü. Uzun bir dönem Marksist gençlik örgütlenmelerinin içinde yer alan Carlos, 1975 yılında Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) kamplarında eğitilerek İsrail'e karşı savaşmaya başladı. Daha sonraki yıllar İsrail hükûmetine karşı verdiği mücadeleyi Batı'nın büyük şehirlerine taşıyan Carlos, İsrail'le ilişkisi olan birçok banka, dernek, gazete ve Büyükelçiliğe bombalı saldırıda bulundu. 1980 yılında dünyanın en çok aranan adamı olarak ilan edilen Carlos, CIA, Mossad, Interpol ve Fransız istihbaratını birçok kez atlattı.

Özellikle 1980'li yıllarda yaptığı eylemlerle adını duyuran Ilich Ramirez Sanchez hakkında birçok kitap yazılırken, hayatı da defalarca kez filmlere konu oldu.

Binbirsurat olarak da tanınan Carlos'un en önemli eylemlerinden birisi de Anis el-Nakkaş ile beraber Viyana'daki OPEC toplantısında, aralarında 10 petrol bakanının da bulunduğu 70 kişiyi rehin alması ve olay sonrası rehineleri Cezayir'e kaçırmasıydı. Carlos, 25 yıllık bir kovalamacanın ardından 1994 yılında Fransız ve Sudan istihbarat örgütlerinin ortaklaşa düzenledikleri bir operasyonla yakalandı. Mahkeme sonrası müebbet hapis cezasına çarptırılan Carlos, yargılanma esnasında tanıştığı avukat Isabelle Coutant Peyre ile evlendi. Fransa'da Fleury Merogis Cezaevi'nde bir hücrede tutulmaktayken Clairvaux'da çok sıkı korunan bir hapishaneye nakledildi. Eşi sağlık merkezlerinden uzaklığı sebebiyle bu nakle karşı çıkıyordu. Şu anda Paris'te La Santé cezaevinde kurbağa lakaplı gizli Fransız polislerinin suikast girişiminden yeni kurtulmuş halde bulunuyor. İzolasyon şartları ağırlaştığı gibi vatandaşı olduğu Venezuela'nın Fransa elçiliği tarafından iadesine dair hiçbir esaslı teşebbüste bulunulmamasından yakınmaktadır. 1975'te müslüman olan Çakal Carlos, Salim Muhammed Nuri adını almıştır.

Çakal Carlos 2012 yılında Paris ceza evinden telekonferans yöntemi ile röportaj vermiştir.[1]

Ayrıca teleröportaj yöntemiyle yazdırdığı makaleler 2007 yılından bu yana her hafta Baran dergisinde[2] yayınlanmaktadır. Ekim 2014'te, Eylül 1974'te Paris'teki bir kafeye düzenlenen ve iki kişinin ölümüne ve 34 kişinin yaralanmasına yol açan saldırıyla da suçlandı. Suçlamalara uzun süre itiraz ettikten sonra, 2016 yılının Mayıs ayında duruşmasının devam etmesi kararlaştırıldı ve Mart 2017'de başladı. 28 Mart 2017'de bu saldırı nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 2017'de Filistin Direnişinde toplam 80 ölümün sorumluluğunu üstlendi.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Danacılar, İbrahim (8 Mart 2012). "EMPERYALİZM VE SİYONİZM'İN KORKULU RÜYASI ÇAKAL CARLOS". Habername. 24 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2012. 
  2. ^ "Baran Dergisi - Haftalık Siyasi Dergi". www.barandergisi.net. 18 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2021. 
  3. ^ "carlos-the-jackal-jailed-over-1974-paris-grenade-attack-". Sky News. 20 Nisan 2021. 28 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2017.