Iceni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Güney İngilterenin Kelt kökenli kabileleri
Güney İngilterenin Kelt kökenli kabileleri

Iceni ya da Eceni, Roma Britanyasında, aşağı yukarı günümüz İngilteresinin Norfolk yönetim bölgesine rastgelen bölgede MÖ 1. yüzyıl ve MS 1. yüzyıl arasında yaşamış olan Briton kabilesi. Britanya'yı işgali sırasında, MÖ 54 yılında, Jül Sezar'a teslim olan Cenimagni kabilesi bir ihtimale göre Iceni'lerin bir koludur.[1]

Roma işgali[değiştir | kaynağı değiştir]

Tacitus, Iceni topraklarının MS 43 yılına kadar fethedilemediğini ancak Romalılarla gönüllü bir ittifak yaptıklarını aktarır. Ne var ki 47 yılında kendilerini silahsızlandırmakla tehdit eden eyalet valisi Publius Ostorius Scapula'ya karşı ayaklandılar. Müstahkem bir mevkide Ostorius tarafından şiddetli bir savaş sonunda yenilgiye uğratıldılar ancak özgür olarak yaşamalarına izin verildi.[2] Savaşın geçtiği alan Cambridgeshire'deki Stonea Camp'da görülebilir.

Bir atlı araba üzerinde Boudica ve iki kızını tasvir eden heykel, Westminster Pier, Londra

MS 61 yılında ikinci ve daha büyük bir ayaklanma oldu. Varlıklı bir Roma yandaşı olan Iceni kralı Prasutagus öldü. İmparatorluğa bağlı müvekkil krallıklar, kral tarafından ölümünden sonra genellikle Roma'ya bırakılırdı ancak Prasutagus krallığını kızları ve Roma imparatoruna ortaklaşa olarak miras bıraktı. Romalılar bu kararı reddettiler ve procurator Catus Decianus tüm mülkünü haczettirdi. Prasutagus'un dul eşi Boudica kırbaçlatıldı, kızlarına tecavüz edildi. Aynı zamanda Romalı bankerler de verdikleri borçları geri istediler. Eyalet valisi Gaius Suetonius Paulinus, Galler'e sefer çıktığı sırada, Boudica önderliğindeki Iceniler ve komşu Trinovanteler büyük bir isyana kalkıştılar ve Vali Suetonius Paulinus ve Lejyonları tarafından kesin olarak yenilgiye uğratılmadan önce, Camulodunum (Colchester), Londinium (Londra) ve Verulamium (St Albans) şehirlerini yıkıp talan ettiler. Britonlar sayıca Romalılardan fazla olduğu halde, Roma lejyonlarının mükemmel disiplin ve taktiği onlara mutlak bir zafer kazandırdı.[3] Savaşın yapıldığı yer tam olarak bilinmemektedir.[4] Günümüzde, Boudica'yı kılıç kullanıp atlı araba sürerken tasvir eden bir heykel, Londra'da, Thames nehrinin kuzey kıyısındaki Westminster Köprüsü'nde görülebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jül Sezar, Commentarii de Bello Gallico 5.21
  2. ^ Tacitus, Yıllıklar 12.31 3 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  3. ^ Cambridge Latin Course Textbook, Unit 2 (Cambridge Latince kursu metin kitabı, ünite 2)
  4. ^ Agricola 14-17 8 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.; Yıllıklar 14:29-39 8 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.; Cassius Dio, Roma Tarihi 62:1-12 10 Ağustos 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Tom Williamson (1993), The Origins of Norfolk (Norfolk'un kökeni), Manchester University Press

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]