Ian Anderson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ian Anderson

Ian Scott Anderson (d. 10 Ağustos 1947, Dunfermline, Fife), İskoçya doğumlu İngiliz şarkıcı, söz yazarı, gitarist ve flütçü. Jethro Tull adlı rock grubunun başı olarak tanınmaktadır.

Özgün olmayı başarmış ender sanatçılardan biridir ve tek bir tümceyle rock grubunun çılgın, tek ayağı üzerinde, uzun sakallı flütçüsü olarak tanımlanabilir. Jethro Tull'ın 1967'den sonra büyük destekçisi oldu. Az sayıda solo çalışmaya sahiptir.

Anderson flüt konusunda kendi kendisini yetiştirmiş, tarzı, çoğunlukla dil vuruşunu da içeren ve ara sıra şarkı söyleyen ya da mırıldanan (hatta bazen öfke belirten) bir ses geliştirmiştir. Çalarken Roland Kirk'ten etkilenmiş ve bir besteci olarak açık bir şekilde kendi seslerini çeşitli stiller deneyerek çok başarılı bir şekilde kaynaştırmıştır (folk, caz, blues, rock ve pop). Şarkı sözlerinin çoğunlukla karışık olması, grubunun bilinirliğini artırdı. Bestelerinde çoğunlukla ele alınan konular alaycı, kinayeli ve birçok absürt, kendi yarattığı kurallardan oluşur (Sossity, You're a Woman, Hymn 43; Thick as a Brick).

Anderson'ın şarkı sözleri genelde farklı tema ve motifleri bir arada toplamaktadır. Örnek olarak folk, mitolojik, fantastik (The Minstrel in the Gallery, Jack-in-the-Green, Broadsword and the Beast). (Old Black Cat, Rocks on the Road). Leica fotoğraf makineleri toplamaya başladığı bir anekdot olarak anlatılır. Ayrıca akustik ve elektrik gitar, bas gitar, saksafon, Hammond orgu, davul, klavye, trambon, armonika, ıslık ve keman gibi birçok enstrüman çalmaya oldukça yatkındır.

Budapeşte Konseri (Nisan 2006)

Her ne kadar 1990'larda çoğunu satmış olsa da, Anderson ayrıca 43 adet somon çiftliğinin de sahibidir. Anderson hiçbir zaman sürücü ehliyeti almamıştır.

Bir damar hastalığı geçirmiş, hayatta kalmayı başarmış ve halka hizmet için bu hastalık hakkında duyurular yaparak haberdar etmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]