IV. Aleksandre

Vikipedi, özgür ansiklopedi

IV. Aleksandre (Gürcüce: ალექსანდრე IV) (ö. 1695), Bagrationi Hanedanı'ndan, 1683'ten 1690'a ve yine 1691'den 1695'e kadar İmereti'nin (batı Gürcistan) kralıydı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İmereti kralı V. Bagrat'ın oğludur, 1681 yılında babasının öldüğü tarihte XI. Giorgi'nin Kartli Krallığı'nda politik bir rehineydi. Guria prensi III. Giorgi Gurieli İmereti'deki güç boşluğundan yararlanarak aynı yılda tahtı ele geçirdi. Ancak XI. Giorgi ve İmereti soyluları 1683'te Gurieli'yi tahttan indirerek İmereti kralı olan Aleksandre'nin Osmanlı tarafından onaylanmasını sağladı. Aleksandre, kız kardeşi Darecan'ı, Yukarı İmereti'nin lordu olan güçlü vasalı Paata Abaşidze ile evlendirdi ve 1684'te Prens Gurieli liderliğindeki aristokrat muhalefeti ezmeyi başardı. Aleksandre, Osmanlı hegemonyasından kurtulmak için 1689'da İran'ın Safevi şahı I. Süleyman'a bağlılığını iletti, ancak Ağustos 1690'da Osmanlılar tarafından Kartli'ye sürgün edildi.

1691'de Kartli kralı I. Erekle'nin ve Safevi hükûmetinin arabuluculuğuyla Aleksandre, bir yıllık anarşi ve kötü yönetimden sonra İmereti'de yeniden tahta çıktı, ancak kendi kayınpederi Prens Giorgi-Malakia Abaşidze liderliğindeki soylular tarafından tahttan indirildi. Darbenin liderleri, Aleksandre'yi 1695'te idam ettirip Ruisi Katedrali'ne gömdüren Safevi karşıtı Kartli kralı XI. Giorgi'ye teslim etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]