IJsselmeer

Koordinatlar: 52°49′K 5°15′D / 52.817°K 5.250°D / 52.817; 5.250
Vikipedi, özgür ansiklopedi

IJsselmeer (Frizyece: Iselmar), Hollanda'nın kuzey ve orta kesiminde sığ bir tatlı su gölüdür. Üzerine kurulan Afsluitdijk Barajı ile denizle olan bağlantısı kesilmiş ve zamanla nispeten tuzlu olan göl tatlı su kaynaklarının da yardımıyla tatlı su gölü haline gelmiştir. Yüksekliği 8 m ve uzunluğu 31 km olan Afsluitdijk Barajı, kumla desteklenen ve su düzeyinin hemen altına kadar taşla kaplanan iri kil bloklarıyla yapılmıştır. Küçük deniz taşıtlarının kanal-havuzlar yardımıyla geçtiği baraj üzerinde bir karayolu ve bisiklet yolu bulunmaktadır.

Bu tatlı su kaynağı, ara sıra görülen kurak yazlarda Kuzey Hollanda ili, Güney Hollanda ili ve Frizye ilindeki arazilerde kullanılır. Göl aynı zamanda çevresindeki bu illerdeki tuzlu bataklıkların da ıslahına yardımcı olur. Gölde baraj öncesi ringa, hamsi ve dilbalığı avcılığı yaygınken barajın yapımından sonra başta yılanbalığı olmak üzere tatlı su balıkçılığı yapılmaktadır.

Gölün 3.440 km²'lik toplam alanının önemli bir bölümü set yapımı ve akaçlama yoluyla tarıma elverişli hâle getirilmiştir. Bunun sonucunda verimli polder alanları Hollanda topraklarını 1620 km² arttırmıştır.