I. Grimoald (Lombard kralı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
I. Grimoald
Lombard kralı
Hüküm süresi662-671
Önce gelenAgo
Sonra gelenArnefrit
DoğumCividale del Friuli
Ölüm671
Palazzo Reale, Pavia[1]
DefinSant'Ambrogio, Pavia[1][2]
Tam adı
Grimoald o Grmiuald

I. Grimoald, (d. ? - ö. 671) Benevento Dükü (651-662) ve Lombard Kralıdır (662-671).

Muhtemelen 610 yılından önce doğmuştur. Babası Friuli Dükü II. Gisulf, annesi Bavyera Dükü I. Garibald'ın kızı Ramhilde'dır. Ağabeyi Radoald'dan sonra Benevento Dükü olmuştur. Kral I. Aripert'in kızı Theodota ile evlenmiş, Garibald adında bir oğlu olmuştur.

662'de kardeşi Perctarit ile savaşan Godepert'e yardım etmeye çağrılması üzerine Grimoald, Benevento'yu kardeşi Romuald'a bırakmıştır. Godepert'e suikast yaparak Lombard Kralı olmuştur. Perctarit'in eşi ve oğlunu da Benevento'ya göndermiştir. Bavyera Hanedanı ile ile akraba olabilmek için Godepert'in kız kardeşi ile evlenmiştir.

Grimoald'un savaş alanındaki askeri yeteneği birçok sınır savaşında galip gelmesini sağlamıştır. Benevento kuşatmasında II. Konstans komutasındaki Bizans ordusuna karşı bizzat orduya kumandanlık etmiştir. Romuald, Taranto ve Brindisi'yi ele geçirmiştir. Grimoald da Yunanlardan Forlì'yi almış, Oderzo'yu talan etse de burayı alamamıştır.

Grimoald, Güney İtalya'da Bizanslılar ile savaşırken Lupus'u Pavia'yı korumak ile görevlendirmiştir. Lupus, Grimoald'ın yokluğunda yönetime ele koyup ayaklanmıştır. Avarların yardımıyla isyan bastırılmıştır. Grimoald, Lupus'un oğlu Arnefrit ve müttefikleri olan Slavları Nimis'te yenilgiye uğratmıştır. Savaşta Arnefrit ölmüştür. Yerine Wechthari Friuli Dükü olmuştur.

III. Chlothar'ın hükümdarlığının başlangıç yıllarında saldıran Frankları yenilgiye uğratmış, Kuzey İtalya'yı Slav saldırılarından korumuştur. Perctarit ve Avarlar ile müttefik olmuştur. Baronların isyanlarını ve Friuli ile Spoleto Düklüklerinin özerkliklerini önleyerek iç düzeni korumuştur. Dinsel açıdan Grimoald, Katolik biriyle evlenmesine rağmen Aryanistti. Papalıktan da uzak durmuştur. 671 yılında ölmüştür.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Paulus Diaconus. "Historia Langobardorum". ss. V, 33. 
  2. ^ "Scheda Grimoaldo in Le sepolture regie del regno italico (secoli VI-X)" (İtalyanca). Sepolture.storia.unipd.it. 13 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2009. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • H. M. Gwatkin, J. P. Whitney (1926). "The Cambridge Medieval History". Cambridge University Press. ss. c. 2. 
  • Charles Oman (1914). "The Dark Ages 476–918". Rivingtons. 
I. Grimoald (Lombard kralı)
Doğumu:  ? Ölümü: 671
Resmî unvanlar
Önce gelen
Radoald
Benevento Dükü
651–662
Sonra gelen
Romuald
Önce gelen
Godepert
Lombard Kralı
662–671
Sonra gelen
Garibald
Önce gelen
Perctarit