İçeriğe atla

I. Çandragupta

Vikipedi, özgür ansiklopedi

I. Çandragupta (d. MÖ 340 - ö. MÖ 286) Hindistan'da "Mauryalılar Hanedanı"nın ilk imparatorudur. Büyük İskender'e karşı savaşmış ve yenilgi almıştır.

Büyük İskender ile savaş ve Mauryalıların kurulması[değiştir | kaynağı değiştir]

Çandragupta, henüz genç yaştayken İndus Nehri kıyılarında Büyük İskender ile savaşmıştır. Savaşta Büyük İskender'e oranla birçok avantaja sahip olmasına rağmen yenilmiştir ve Hindistan toprakları işgale uğramıştır. Büyük İskender MÖ 323 tarihinde ölünce, Çandragupta Hindistan'da ilk özgür krallık olan Mauryalılar Hanedanını kurmuştur. Şandragupta, Büyük İskender'in boyunduruğundan çıkan ilk yöneticilerdendi.

Çandragupta, İndus Nehrinden Ganj Nehrine uzanan bir yönetim kurmuştu. Büyük İskender döneminde gördüğü merkezi yöneticiliği benimsedi ve Hindistan'da bu demokrasi biçimini geleneklere uygun hale getirerek uyguladı. Hindistan için büyük bir ordu kurmayı başardı. Ordusunda özellikle muazzam filler bulunduruyordu ve bu da ordusunu daha güçlü yapıyordu. Büyük İskender'in varisi olan I. Selevkos Nikator'a karşı savaşı kazandı. Bu durum HindistanAsya'da daha güçlü duruma getirdi. Çandragupta, MÖ 297 tarihinde bunalım geçirdiği için tahttan kendi rızasıyla feragat etti. MÖ 286 tarihinde de intihar etti. Ölümü, Hindistan halkında büyük üzüntüye neden oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]