Işık eğrisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Asteroid 201 Penelope'un ışık eğrisi.

Işık eğrisi, bir yıldızın veya bir bölgenin zamana karşı çizilen parlaklık grafiğidir.

Işık eğrileri, periyodik olarak; Örten değişen yıldız, sefe değişenleri ve diğer değişenler veya aperiyodik ışık eğrisi benzeri olarak; bir nova, Kataklizmik değişen yıldız veya bir süpernova çözümlemelerinde kullanılır.

Değişken yıldız gözlemleri, bir ekseninde görünür parlaklık (kadir), diğerinde birimi genellikle Jülyen Günü (JG) olan zaman cinsinden ışık eğrisi denen bir grafik üzerine işaretlenir. Y-ekseninde parlaklık ölçeği aşağıdan yukarı doğru artacak şekilde ve X-ekseninde gün, soldan sağa artacak şekilde çizilir.

Yıldızların dönemsel davranışları hakkındaki bilgiler, örten çift yıldızların yörünge dönemleri ve yıldız patlamalarının düzenlilik ya da düzensizlik derecesi, ışık eğrisinden yararlanılarak bulunabilir. Işık eğrisinin daha ayrıntılı incelenmesi, gök bilimcilerin yıldızların kütlelerini ya da boyutlarını hesaplamasını sağlar. Onlarca yıllık gözlem verileri, bir yıldızın değişim dönemini açığa çıkartır. Hatta bu durum, yıldızın yapısal değişikliğinin bir işareti bile olabilir.

Asteroit ışık eğrisi veritabanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Işık eğrisi kalite kodu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortak Girişim Asteroid Işık Eğrisi Bağlantıs (Collaborative Asteroid Lightcurve Link-CALL) Asteroit ışık eğrisi veritabanı (Asteroid Lightcurve Database-LCDB), küçük gezegen ışık eğrileri için bir dönem çözümünün kalitesini değerlendirmek için sayısal bir kod kullanır (gerçek altta yatan verileri mutlaka değerlendirmez). Kalite kodu parametresi U, 0 (yanlış) ile 3 (iyi tanımlanmış) arasında değişir:[1]

  • U = 0 → Sonuç daha sonra yanlış olduğu kanıtlandı
  • U = 1 → Parçalı ışık eğrilerine dayalı sonuç, tamamen yanlış olabilir.
  • U = 2 → Tam kapsamadan daha azını temel alan sonuç. Nokta yüzde 30 yanlış veya belirsiz olabilir.
  • U = 3 → Verilen hassasiyet dahilinde güvenli sonuç. Belirsizlik yok.
  • U = yok → Mevcut değil. Eksik veya kesin olmayan sonuç.

Sondaki artı işareti (+) veya eksi işareti (-) de işaretsiz değerden biraz daha iyi veya daha kötü bir kaliteyi belirtmek için kullanılır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Asteroid Lightcurve Data Base (LCDB) – 4.1.2 U (QUALITY) CODE". Collaborative Asteroid Lightcurve Link. 30 Ekim 2011. 10 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]