Hygieia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hygieia'yı tasvir eden heykel, su ile bütünlük taşımaktadır. Hamburg'da 1800'lü yıllarda yaşanan kolera salgınlarına ilişkin Hamburg tarihi belediye binası avlusuna yerleştirilmiştir.[1]

Hygieia, Yunan ve Roma mitolojisinde Hygieia (Ὑγιεία) veya Hygeia (Ὑγεία) olarak geçmektedir ve tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. Babasının iyileştirme temalı mitolojik görevini Hygieia koruma temalı olarak gerçekleştirmektedir. Hijyen kelimesinin etimolojik kökeni de içerdiği anlam bakımından aynı zamanda tanrıçanın ismi ile özdeştir.

Milattan sonra 2. yüzyıl'da Pausanias tarafından Atina Akropolisi girişi yakınlarında Hygieia ve Athena Hygieia heykelleri olduğu belirtilmiştir.[2]

Asklepios'un yaklaşımı hastaları tedavi et şeklindedir. Hygiea babasından bir adım öte giderek hastalık yapan faktörleri bertaraf etmenin çok daha etkili olduğu görüşünü savunmuştur. Bu çerçevede hijyen sadece basit temizlik kurallarını değil, insanları hasta eden hava kirliliği, çevre kirliliği, siyasi ve ekonomik baskının yarattığı stres de dahil olmak üzere insanları hasta eden faktörleri düzeltme bakış açısını vaaz eder.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hamburg'da kolera salgını (almanca viki)
  2. ^ Pausanias, I.23.4; the statement in Pliny's Natural History (xxxiv.80) Pyrrhus fecit Hygiam et Minervam has been applied to these statues: see H. B. Walters, "Athena Hygieia", The Journal of Hellenic Studies 19 (1899:165–168) p. 167.