Hyakinthos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Hyacinth (mitoloji) sayfasından yönlendirildi)
Yunan mitolojisinde, Apollon'un aşık olduğu ve güzel bir delikanlı olan Hyacinth'in ölümü, resimde iki sevgili sümbüllerin içinde Jean Broc tarafından Hyacinthos'in Ölümü tablosunda tasvir edilmiştir, 1801.

Hyacinth (İngilizce telaffuz: [ˈhaɪəsɪnθ]), sümbül anlamına gelen ve Hyacinthus olarak da kullanılan (YunancaὙάκινθος, Hyakinthos), Yunan mitolojisinde ilahi olarak tanımlanan bir kahraman.[1] Günümüzde Amykles'in klasik antik dönemde adıyla Sparta'da bir tümülüsün sırtında yaşamış Sparta prensidir. Olağanüstü güzellikte bir erkek olan[1] Hyacinth, mitlere göre[2] çocukluk arkadaşı Tanrı Apollon ile trajik[1] bir aşk yaşar.[3]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Apollon ile aşkı[değiştir | kaynağı değiştir]

İki çocukluk arkadaşı[4] Apollon ile Hyacinthus disk atma oynadıkları sırada Apollon'un attığı disk Hyacinth'ın başına çarpar. Apollon Hyacinth düşerken yakalar ancak orada can veren Hyacinth'in bu durumuna Apollon çok üzülür. Dostu ve aşkı Hyacinth'in adının bir çiçek olarak yaşamasını ister. Hyacinth'ten toprağa damlayan kan orada sümbüle dönüşür. Bu çiçeğin taç yaprakları üzerinde Apollon'un acı haykırışlarını (AI) ya da Hyacinthus isminin baş harfini Yunanca olarak görmek mümkündür.

Yine Ovidius'a göre Apollon'un, Hyacinth'in ölümünün ardından döktüğü gözyaşları yüzünden sümbül çiçeğinin yaprakları lekelidir.[5]

Ölümü üzerine[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı yazarlara göre Hyacinth'ın ölümünün arkasında başka nedenler vardır. Pierre Grimal Apollon'un rakibi olan Zephyros'un ondan öç alma isteği, diğeri de Boreas'ın Hyacinth'a aşık olmasıdır.[kaynak belirtilmeli] Yine Boreas ile Zephyros isimleri rüzgâr isimlerinden tanıdık gelmektedir.[kaynak belirtilmeli]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Bitkilerin Mitolojik Kökeni, Yunan ve Roma Mitolojisi". Arkeo-TR. 29 Eylül 2010. 9 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2014. 
  2. ^ Bion, Joseph Duffield Reed – Bion of Smyrna: The Fragments and the Adonis. Cambridge Üniversitesi Press
  3. ^ "Mozart'a inanmayan başpiskopos ve Apollon". Taraf. 7 Mayıs 2012. 9 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2014. 
  4. ^ "Hyakinthos". Theoi. 20 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2014.  (İngilizce)
  5. ^ Mary Bly (2000). Queer Virgins and Virgin Queans on the Early Modern Stage. Google Kitap. 9 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2014.