Hunzalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hunza Bayrağı
Yaşlı adam, Hunza vadisi, Kuzey Bölgeler, Pakistan

Hunzalar (veya Buruşolar), Pakistan'ın Gilgit-Baltistan eyaletinde Karakurum Dağları ve Hindukuş dağları'nın birleştiği bölgede Hunza, Nagar ve Yasin vadilerinde yaşayan tahmini 87,000 civarında nüfusa sahip, geçmişte Şaman şimdilerde ağırlıklı olarak İsmaili Müslüman olan bir etnik grup. Hunzalar, MÖ 4. yüzyılda ordusuyla birlikte bölgeye gelen askerlerinden soyundan geldiklerini iddia etmektedir.[1] Konuştukları dil ise izole bir dil olan Buruşaski dilidir. Yalnızca sözlü bir dil olan, edebiyatı bulunmayan Buruşaski, dil ailelerinin hiçbiriyle akrabalığı bulunmayan bir dildir.[kaynak belirtilmeli]

Hunzalar'ın nüfusu en çok Baltit şehrinde bulunmaktadır. Hunzalar'ın ataları öldüğünde, en büyük oğlu yönetimi devralır ve yönetime geçen büyük oğul en iyi araziyi de almaktadır. Hunzalar liderlerine "Mir" demektedir ve yetkisi tartışmaya açık değildir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hunzalar, ekonomik kazanımlarını tarım ve hayvancılık yaparak elde etmektedir. Tarımsal faaliyetlerde en çok havuç ve patates yetiştiriciliği yapmaktadırlar.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Lynn Martin: Sectrets of the Happy, Healthy Hunza
  1. ^ Maptia. "Burusho People and Hunza Valley". Maptia (İngilizce). 16 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2021. 
  2. ^ Project, Joshua. "Burusho in Pakistan". joshuaproject.net (İngilizce). 23 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2021.