Huckleberry Finn'in Maceraları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Huckleberry Finn'in Maceraları
Adventures of Huckleberry Finn
Amerikalı çizer E. W. Kemble (1861-1933) tarafından yapılan orijinal illüstrasyon.
YazarMark Twain
Kapak sanatçısı
E. W. Kemble
Ülke ABD
Dilİngilizce
Yayım1884
YayımcıCharles L. Webster And Company.
Sayfa366
Seri
The Adventures of Tom Sawyer - (Tom Sawyer'ın Maceraları)' Huckleberry Finn'in Maceraları Tom Sawyer Abroad

Huckleberry Finn'in Maceraları (İngilizce: The Adventures of Huckleberry Finn), Amerikalı yazar Mark Twain'in ilk kez Aralık 1884'te Birleşik Krallık'ta ve Şubat 1885'te Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlanan romanıdır.

Büyük Amerikan romanları arasında yerini alan Huckleberry Finn'in Maceraları, Mark Twain'in de en iyi yapıtı olarak kabul edilir. Eğitimsiz, batıl inançlara sahip, ama iyi kalpli bir çocuk olan Huck, işsiz güçsüz ve ayyaş babasından kaçar. Kendisi gibi kaçak olan siyahi köle Jim'le birlikte Mississippi Nehri boyunca macera dolu bir yolculuk yaparlar. Twain, nehrin iki yakasında yaşayan her sınıftan insanı sergileyen eşsiz portreler sunarken, yer yer komik ve ironik bir üslup tutturur.[1]

Kitap, yazarın, ilk olarak 1876'da yayınlanan bir diğer başarılı macera romanı,Tom Sawyer'ın Maceraları'nın devamı niteliğindedir. Her ne kadar Tom Sawyer'ın Maceraları, mizahi, merak uyandıran ve tamamen eğlence amaçlı bir roman olsa da,Huckleberry Finn'in Maceraları ayrıca kölelik, ön yargı, ikiyüzlülük ve ahlak gibi önemli konulara da değiniyor.[2]

Huckleberry Finn'in Maceraları, baş karakter Huckleberry (veya Huck) Finn'in bakış açısından birinci şahıs anlatımı olarak yazılmıştır. Huck, kitap boyunca doğrudan okuyucuya hitap eder ve bazen Huck'ın da yardımcı bir karakter olarak yer aldığı, Twain'in önceki kitabı Tom Sawyer'ın Maceraları'nda yaşanan olaylara atıfta bulunur.

Yazarın bu eseri pek çok kez sinemaya da uyarlandı.

Romanlardan uyarlanan sinema filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Huckleberry Finn'in Maceraları". D&R. 4 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2022. 
  2. ^ "Adventures of Huckleberry Finn Themes, Analysis & Symbolism". www.gale.com (İngilizce). 18 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2022.