Huckleberry Finn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Huckleberry Finn'in Maceraları 1884

Huckleberry Finn Mark Twain'in Huckleberry Finn'in Maceraları (1884) adlı romanında başkahraman.

Yazarın Huckleberry Finn'in Maceraları (1884), Tom Sawyer'ın Maceraları (1876), Tom Sawyer, Yurtdışında (1894) ve Tom Sawyer, Detektif (1894) adlı romanlarında ve Mark Twain'in birkaç bölümünü tamamladığı fakat tümünü bitiremediği Huck ve Tom Sawyer - Kızılderililer, Tom Sawyer - Komplo ve Okul Tepesi adlı romanlarında bulunan kurgusal karakter. Huck; diğer romanlarda Tom'un en yakın dostu ve macera arkadaşıdır. Huckleberry Finn'in Maceraları romanında ise özgürlüğüne kavuşmak isteyen Jim adlı köleyle Mississippi Nehri'nde bir sal ile yolculuk ederek yeni serüvenlere atılır. 2007 yılında yazar Jon Clinch tarafından Mark Twain'in Huckleberry Finn'in Maceraları romanı esas alınarak yazılan Finn: A Novel adlı romanda Huck'ın babası Pap Finn anlatılır.

Huckleberry Finn

Romanlarda Huckleberry Finn[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Huckleberry Finn'in Maceraları: Ana karakter Huckleberry Finn'in arkadaşı Jim ile Mississippi Nehri'ndeki maceralarına Tom Sawyer da ortak olur.
  • Tom Sawyer'ın Maceraları: Romanda Missouri Mississippi Nehri kenarında büyüyen ve Huckleberry Finn ve Joe Harper adlarında arkadaşları olan Tom Sawyer'ın maceraları ve bir mağarada kaybolan kahramanın korsanlarla mücadelesi anlatılır.
  • Tom Sawyer, Yurtdışında: Tom, Huck ve Jim sıcak hava balonu ile Afrika'ya ulaşır. Aslanlar ve piramitler yeni macera kaynaklarıdır.
  • Tom Sawyer, Detektif: Tom ve Huck gizemli bir cinayeti aydınlatmaya çalışır.

Romanlardan uyarlanan sinema filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tom Sawyer ve Huckleberry Finn

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]