Hubert Ingraham

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hubert A. Ingraham (2009)

Hubert Alexander Ingraham (d. 4 Ağustos 1947, Grand Bahama), Bahamalı siyasetçi. Ingraham, Karayipler'de yer alan ve coğrafi açıdan Orta Amerika'ya dahil edilen Bahamalar'da 1992-2002 ve 2007-2012 yılları arasında olmak üzere iki farklı dönem başbakanlık makamında bulunmuştur.

Bağımsız Ulusal Hareketi (FNM) üyesi olan Ingraham aynı zamanda 2005 yılından 2007 yılına kadar mecliste muhalefet lideri olarak bulunmuştur. Mayıs 2007 seçimlerinde partisinin zaferinden sonra ikinci kez başbakanlık makamına gelmiştir.

Hubert A. Ingraham iktidardaki İlerici Liberal Parti Genel Ulusal Konseyi'ne seçildi, 1975 yılında ön saflarda politikaya girdi. Kendisi daha önce bir Hava Taşımacılığı Lisans Kurumu Gayrimenkul Vergi Mahkemesi üyesi ve Başkanı olarak görev yaptı. Bahamalar Telekomünikasyon Şirketi ve Nassau Chase Manhattan Bank muhasebe bölümlerinde çalıştıktan kısa süre sonra McKinney Bancroft ve Hughes Odaları'nda çırak olarak bir hukuk katibi oldu.

1976 yılında, Ulusal İlerici Liberal Parti (PLP) ve bu partinin Ulusal Yürütme Komitesi üyesi Başkanı seçildi. 1977 yılında, halen Yönetim Kurulu Başkanı PLP, o Meclis'te seçildi.

Parlamento'da Ayrıcalık ve Kamu Hesapları Daimi Komitesi üyesi olarak ve nüfuz ve Siyasi Katkıları bir soruşturma Seçim Komitesi Başkanı olarak görev yaptı.

2 Mayıs 2007 tarihinde düzenlenen genel seçimlerde, FNM PLP'yi yenerek, sandalyelerin çoğunluğunu kazandı ve Ingraham 4 Mayıs'ta Başbakan olarak yemin etti. Ingraham bu süreçte kurduğu yeni hükûmette aynı zamanda Maliye Bakanlığı görevini de üstlenmiştir.

8 Mayıs 2012 de görev süresi sona erdi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Lynden Pindling
Bahamalar Başbakanı
1992–2002
Sonra gelen
Perry Christie
Önce gelen
Perry Christie
Bahamalar Başbakanı
2007–2012