Horsham Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Horsham Müzesi Güney-Doğu İngiltere'nin West Sussex yerleşim yerindeki Horsham bölgesinde bulunan bir müzedir.

Müze, 1893 yılında Hür Hıristyan Birliği'nin gönüllüleri tarafından kurulmuştur. Daha sonra ise Horsham Bölge Konseyi'nin bir parçası haline gelmiştir. Horhsam Müzesi, hem Horsham'ın hem de tüm bölgesinin hizmetinde olan ve tam saygınlığı ile tanınan bir müzedir. 'Horsham Müzesi Dostları' isminde aktif gönüllülük temelli bir organizasyon da müzeye destek vermek amacıyla oluşturulmuştur.

Sergilenenler ve koleksiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Müze, 26 farklı galeride geniş ve çok çeşitli bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır.Önemli bir kitap koleksiyonu vardır.Warnham doğumlu şair Percy Bysshe Shelley'e (1792–1822) dair birçok hatırayı da içerir.Bunların arasında sanatçıya ve karısı Mary Shelley'a (1797–1851) ait pek çok ön çalışma niteliğinde eserler bulunur.Ayrıca müzede, Shelley'in ailesine ve çevresine ait geniş çaplı bir mektup koleksiyonu da bulunmaktadır.Müzedeki diğer koleksiyonlar; seramik, etnografya, Sussex'in ticari ve endüstri çalışma hayatına dair belgeler, jeoloji, arkeoloji, bisikletler ve atlar üzerinedir.Müzenin önemli bir özelliği de sergi ve koleksiyonların Horsham'ın tarihine ilişkin (William'ın koleksiyonu da dahil) belgelerin arşiv niteliğinde bulundurulmasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Albery, William, 1947. Horsham Millennium Horsham: Horsham Museum Society
  • Djabri, Susan (ed.), 2000. The Shelleys of Field Place Horsham: Horsham Museum Society
  • Djabri, Susan (ed.), 2000. The Letters of Bysshe and Timothy Shelley and Other Documents from Horsham Museum and the West Sussex Record Office Horsham: Horsham Museum Society

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Horsham Müzesi ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.

Koordinatlar: 51°3′41″K 0°19′44″B / 51.06139°K 0.32889°B / 51.06139; -0.32889