Horsens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şehir merkezinde bir cadde

Horsens, Yutland'ın doğusunda yer alan Horsens ilinde bulunan bir Danimarka şehridir. Şehrin nüfusu 55,253; Horsens ilinin nüfusu ise (1 Ocak 2013 itibarı ile) 84,871 kişidir. Şehir, ayrıca yaklaşık bir milyon kişinin yaşadığı Doğu Yutland metropolitan bölgesinin bir parçasıdır. Avrupa yolu E45 Horsens'tan geçmektedir. Belediye başkanı, Sosyal Demokratlar partisinden Peter Sørensen'dir. Rusya Deniz Kuvvetleri'nin ünlü kaptanı Vitus Bering burada dünyaya gelmiştir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Horsens kelimesinin eski Danca hors (at) ve næs (burun), kelimelerinden türediğine inanılmaktadır. On ikinci yüzyılda Horsenes olarak isimlendirilmiştir. Şehirde onuncu yüzyıldan kalma evler ve pagan mezarlarının kalıntıları vardır. On ikinci yüzyılda III. Sweyn ve I. Valdemar, şehirde kullanılmak üzere ilk sikkeleri bastırmışlardır. On üçüncü yüzyılda şehrin, kendisine ait bir yasal kodu vardı. Kazılar sonucunda şehrin 1300'lü yıllarda liman çevresinde genişletildiğini ortaya çıkarmıştır.

19. yüzyılın ortalarında şehirde sanayileşme başladı ve kırsal nüfusun oldukça büyük bir bölümü şehir merkezine göç etti. Böylece, Danimarka'nın Kopenhag dışındaki ilk demir, tütün ve tekstil fabrikaları Horsens'da açıldı.

Önemli sakinleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bodil Kjær (1932–günümüz), mimar ve mobilya tasarımcısı

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]