Hooverphonic

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hooverphonic
Köken Sint-Niklaas, Belçika
Tarzlar
Etkin yıllar 1995-günümüz
Müzik şirketi PIAS
Epic Records
Resmî site Hooverphonic.com
Üyeler Alex Callier
Raymond Geerts
Luka Cruysberghs
Eski üyeler Frank Duchêne
Liesje Sadonius
Kyoko Bartsoen
Esther Lybeert
Geike Arnaert
Noémie Wolfs

Hooverphonic, Ekim 1995'te kurulmuş Belçikalı müzik grubu. Başlangıçta bir Trip hop grubu olarak sınıflandırılmış olsalar da, seslerini, artık yalnız bir tür olarak tanımlanamayacakları bir noktaya genişlettiler ve alternatif, elektronika, elektropop ve rock tarzlarının karışımını elde etmişlerdir. Grup başlangıçta kendilerini Hoover olarak adlandırdı, ancak daha sonra diğer grupların zaten Hoover adını kullandığını ve elektrikli süpürge şirketi ile ilgili herhangi bir yasal sorundan kaçınmak istemesinden sonra isimlerini Hooverphonic olarak değiştirdi.

10 Ekim 2008'de Geike Arnaert, grubun solistliğinden ayrılıp solo kariyerine devam etmek istediğini açıklamıştır. 29 Ekim 2010 tarihinde grup yeni singlelarını websitesinde açıklamış ve aynı zamanda yeni solistleri Noémie Wolfs olduğunu da açıklamıştır.[1]

26 Mart 2015 tarihinde Noémie Wolfs "karşılıklı anlaşma" olarak gruptan ayrılmıştır. Nisan 2018'de grubun yeni solisti Luka Cruysberghs olmuştur.

Müzik grubu 2020 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Belçika'yı temsil edecek.[2]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Noémie Wolfs is new Hooverphonic-singer Kasım 6, 2010[Tarih uyuşmuyor], tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ Farren, Neil (1 Ekim 2019). "Belgium: Hooverphonic to Eurovision 2020". Eurovoix. 15 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
Eliot
"Wake Up"
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Belçika
2020
Sonra gelen:
Sonra gelen yoktur.