Hollanda Karayipleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hollanda Karayipleri
Hollanda Karayipleri adalarının konumu
  Aruba
Alan999 km2 (386 sq mi)
Nüfus (2010)315,339
GSYİH (nominal)8.911 milyar ABD$[1]
Kişi Başına GSYİH (nominal)29,240 ABD$[1]
Nüfus Yoğunluğu305/km²
(790/sq mi)
DillerFelemenkçe, İngilizce, Papiamento
Yönetim3 bileşen ülke
3 özel belediye
Willemstad, Curaçao'nun başkenti ve Hollanda Karayipleri'ndeki en büyük şehir.

Hollanda Karayipleri Hollanda Krallığı'nın Karayipler'de bulunan altı ada ülkesi ve belediyesidir. Hollanda Karayipleri -Hollanda yasalarındaki durumları göz ardı edilerek-[2] Aruba, Curaçao (Klein Curaçao, "Küçük Curaçao" adacığı dahil), Sint Maarten (Saint Martin adasının güney kısmı), Bonaire (Klein Bonaire, "Küçük Bonaire" adacığı dahil), Sint Eustatius ve Saba'dır. Bu terim bazen Karayip Hollandası'nın yerine kullanılabilmektedir, Karayip Hollandası bu adalardan sadece Hollanda'nın özel belediyeleri Bonaire, Sint Eustatius ve Saba'yı belirtir.[3]

Hollanda Karayipleri'ndeki tüm adalar tarihlerinin bazı noktalarında bileşen ülke[a] olan Hollanda Antilleri'nin ve onun öncülü Curaçao ve Bağımlılıkları sömürgesinin bir parçası olmuştur. Güney Amerika kıtasındaki eski Hollanda sömürgesi Surinam Karayiplere yakın olmasına karşın Hollanda Karayipleri'nden sayılmamıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Aruba adası 1986'da Hollanda Antilleri'nden çıkmış ve Hollanda Krallığı'nı oluşturan bir ülke olmuştur. Diğer adalar Hollanda Antilleri'nin parçası olarak kalmıştır. Bu durum 2010'da Hollanda Antilleri'nin dağılmasına değin sürmüştür. Curaçao ve Sint Maarten tıpkı Aruba gibi Krallığı oluşturan özerk bir ülke olurken; Bonaire, Sint Eustatius ve Saba Hollanda'nın özel belediyeleri olmuştur. Şu anda Hollanda Karayipleri iki ana bölümden oluşur:

  • Hollanda Krallığı'nı oluşturan adalar
  • Hollanda'nın özel belediyesi olan adalar

Bileşen ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hollanda Krallığı bünyesinde birer ülke olan 3 Karayip adası bulunmaktadır. Bunlar Aruba, Curaçao ve Sint Maarten'dir. Hollanda ise Krallığı oluşturan dördüncü ve en büyük bileşen ülkedir.

Sint Maarten ülkesi Saint Martin adasının yaklaşık olarak yarısını kaplamaktadır. Adanın kuzey tarafı bir Fransa denizaşırı ilidir, bölgenin adı Saint Martin'dir.

Özel belediyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hollanda'nın özel belediyesi olan üç Karayip adası bulunmaktadır. Bunlar Bonaire, Sint Eustatius ve Saba'dır. Bu özel belediyeler bütün olarak "BES adaları" ya da "Caribisch Nederland" (Karayip Hollandası) olarak bilinmektedir.

Adaların kümelenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hollanda Karayipleri'ndeki adaları belirtmek için kullanılan çeşitli resmi olmayan kısma adlar mevcuttur. Bunlar:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b COUNTRY COMPARISON GDP 7 Ocak 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Central Intelligence Agency. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "CIA GDP" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ "Visa for the Dutch Caribbean". Netherlands Embassy in the United Kingdom. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2015. 
  3. ^ "Rijksdienst Carbische Nederland (Rijksdienst Dutch Caribbean)". Government of the Netherlands. 18 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2015. 

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Birden fazla ülkeden oluşan devletlerde devleti oluşturan her bir ülkeye "bileşen ülke" denir.

Şablon:Hollanda Antilleri'nin ada bölgeleri Şablon:Hollanda kolonileri Şablon:Hollanda'nın özel belediyeleri