Hoh Yağmur Ormanı

Koordinatlar: 47°51′41.2″K 123°55′28.8″B / 47.861444°K 123.924667°B / 47.861444; -123.924667
Vikipedi, özgür ansiklopedi


Hoh Yağmur Ormanı'na Giriş Tabelası

Hoh Yagmur Ormanı ABD'nin "Kuzey-Batı" bölgesinde Washington eyaletinin batısındaki Olympic Yarımadası'da bulunan büyük bir yağmur ormanıdır. Hoh Yağmur Ormanı Olympic Ulusal Park'ının bir kısmı olup, bu ormanın ticari nedenlerle kullanılması yasaklanmıştır. Parkın sınırı ile Büyük Okyanus arasında bulunan Hoh Nehri'nin aşağı kısımları 49 km olup, nehrin bu bölgede olan yakınlarında 18. yüzyıl ve 20. yüzyıl başlarında ormanda kereste üretimi için ağaç kesimi yapılmıştır ama yine de bu bölgede de yer yer balta girmemiş orman parçaları bulunmaktadır.

Tanımlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Park 39 km uzunlukta olan "Hoh Nehri"'nin iki kenarında olup, park arazisinin rakımı 120 metre ile 760 metre arasında değişmektedir. Bu parkta yıllık yağış 360 cm ile 420 cm arasında değişmektedir.

Ormanda bulunan baskın ağaçlar şunlardır: Sitka ladini (Picea sitchensis), bazıları 95 metre yüksekliğe ve 7 m gövde çapına erişen "Douglas Cami (Pseudotsuga menziesii)"; boyu 65 m'ye kadar erişebilen Kaliforniya'ya özgü boylu mazı (Thuja plicata); yine Kaliforniya'ya özgü geniş yapraklı akçaağaç (acer macrophyllum); özel Kaliforniya türü kırmızı kızılağaç (alnus rubra); asma yapraklı akçaağaç ve Kuzey Amerika Büyük Okyanus kıyılarına özgü soyutgillerden "Kaliforniya kavagi (populus trichocarpa)".

Bu ormanda yine bu yöreye özgü birçok hayvan bulunmaktadır ve bunlardan nadir ve önemlileri şunlardır: "Pasifik ağaç kurbağası (pseudacris regilla)"; doru vaşak (Lynx rufus); puma; "Amerika rakunu (procyon lotor)"; Amerikan kara ayısı ve "Roosevelt-vapiti geyuigi (Cervus canadensis roosevelti)"

Hoh Yagmur Ormanı'nda Ulusal Park Hizmeti'nin bir park bekçileri karakolu bulunmaktadır. Burası merkez olarak tutulmak kaydıyla ulusal orman içine birçok yönde yürüyüş ve trekking için özel yürüyüş patikaları yapılmıştır. Bunlar arasında su yürüyüş patikaları çok ilgi çekmektedir. Ulusal Park bekçileri karakolu yanında bulunan Ziyaretçi Merkezinden adı "Yosunlar Konaği Patikası (Hall of Mosses Trail)" adını taşıyan 1.4 km uzunlukta kısa bir patika uzanmaktadır. Patika, ziyaretçiler için bu yağmur ormanın yerel ekosistemi hakkında görsel bilgi sağlamakta ve özellikle ağaçların tepelerinden yerlere kadar uzanan yosunlarla kaplı "akçaagaç (maple)" koruları içinde bu ormanın ekosistemi hakkında şahsen gözlenim sağlamaktadır. Aynı mevkiden başlayan ve 1.9 km uzunlukta olan "Ladin Patikasi (Spruce Trail)" adlı diğer bir yürüyüş patikasının ilgi çeken niteliği kenarlarında bulunan her tür bitki ve ağacın açıklayıcı bilgiler ihtiva eden küçük levhalar ile işaret edilmiş olmasıdır.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]