İçeriğe atla

Hippo Regius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hippo Regius
{{{açıklama}}}
Hippo Regius harabeleri
Cezayir üzerinde Hippo Regius
Hippo Regius
Hippo Regius
Cezayir'deki konumu
KonumCezayir
BölgeAnnâbe Vilayeti

Hippo Regius (Hippo ya da Hippone olarak da bilinir), Cezayir'deki Annâbe'nin eski adıdır. Hippo Regius Cezayir'in bugünkü Annâbe Vilayeti'nde bir Fenike, Berberi ve Roma şehriydi. Birkaç erken Hristiyan konseyinin odağıydı ve filozof, ilahiyatçı ve Kilise Doktoru Augustinus'a ev sahipliği yapmıştır.[1]

Roma Numidya haritasında Hippo Regius, Atlas Antiquus, H. Kiepert, 1869

Ubus nehrinin ağzına yakın bir deniz şehri, Roma Colonia'sı oldu,[2] zenginleşti ve Roma Afrika'sında büyük bir şehir oldu.

Doğu Roma İmparatorluğu tarafından 534 yılında ele geçirildi ve Müslümanlar tarafından ele geçirildiği 698 yılına kadar ellerinde kaldı; Araplar 8. yüzyılda şehri yeniden inşa ettiler. Şehrin sonraki tarihi modern (Arapça ve sömürge) isimleri altında ele alınmaktadır.

On birinci yüzyılda yaklaşık 3 km (0 mi) uzakta, Berberi Zîrîler, Beleb-el-Anab şehrini kurdular, 16. yüzyılda bir dönem şehir önce İspanyolların, daha sonra XIV. Louis hükümdarlığında Fransızların eline geçti. Fransa bu şehri 1832'de tekrar aldı. Adı Bône veya Bona olarak değiştirildi ve Cezayir'deki Konstantin ilinin hükûmet merkezlerinden biri oldu.[2] 9,400 Müslüman ve 1,400 vatandaş Yahudi olmak üzere toplam 10,800 yerli, 15,700 Fransız ve İtalyanlar dahil 10,500 diğer yabancı olmak üzere toplam nüfus 37,000 kişiydi.

Özel
  1. ^ "Afrika'da Thagaste'de (günümüzde Souk-Ahras) 354 yılında doğmuş bir Berberidir, Vandalların şehri kuşatması sırasında Hippo (sonra Bone, günümüzde Annâbe) piskoposu olarak 430 yılında ölmüştür.", Fernand Braudel, A history of civilizations (1963), Penguin Books, 1995, p. 335
  2. ^ a b Pétridès 1913.
Genel