Hindi akbabası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hindi akbabası
Turkey vulture profile.jpg
Ağaçlar arasında hindi akbabası
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Ciconiiformes
Familya: Cathartidae
Cins: Cathartes
Tür: C. aura
Cathartes aura
(L., 1758
Turkeyvulturerange.jpg
Dağılım
  • Yeşil- Türün yaşamları
  • Sarı- Sadece yazın göründüğü alanlar

Hindi akbabası (Cathartes aura), Yeni Dünya akbabaları familyasının Amerika'da en yaygın türüdür.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hindi akbabası 200 cm kanat gerginliğine ulaşabilir.

1.4- 2.7 kg ağırlığında olan kuş, 72 cm boya 200 cm kanat gerginliğine ulaşabilir ve Amerika'nın en büyük kuşlarındandır. Kahverengi-siyah tüyler, açık renk kanat kenarlarıyla kontrast oluşturur. Çıplak ve gövdeye oranla küçük baş, yaşlı kuşlarda kırmızı gençlerde ise siyah renktir.

Yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hindi akbabası, her iki Amerika Kıtası'nın geniş bir parçasında, Güney Kanada'dan Falkland Adaları'na kadar bir bölgede, açık yarı kurak tabiat alanında yaşar. Sıcak bölgelerde sabit kalan bir kuşken, kuzeydeki dağılım alanında yaşayanlar kışın güneye göç ederler.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Uçarken çok az kanat çırpan Cathartes aura heybetli görünür.

Uçarken heybetli bir görünümü olan kuş, havada ender olarak geniş kanatlarını çırpmak zorunda kalır. Leş ararken oldukça yükselir. Kimi zaman yavru ve yaralı hayvanları avlar. Bunlar kemirgenler, sürüngenler ve civcic kuşlardır. Buna karşın yine de ağırlıklı olarak leş yiyicidir. Hassas koku alma duyusu sayesinde çok yüksekten hayvan cesedini hisseder. Gelişmiş bir bağışıklık sistemi, onun yemesi güç et parçalarını yutmasına olanak verir.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Dişi, Mart'tan Haziran'a kadar kahverengi lekeleri olan krem renginde en fazla üç kadar yumurtayı, mağaralara, kaya aralarındaki zemin tabana bırakır. Her iki ebeveynde 40 gün boyunca kuluçkaya yatar. Yavrular on hafta boyunca ebevenlerinin kursağından çıkardıkları besinle beslenir ve bakılırlar. Bu süre zarfında da uçmayı öğrenirler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]