Hideyuki Ashihara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hideyuki Ashihara
Hideyuki Ashihara -- photo.jpg
Doğum 5 Aralık 1944(1944-12-05)
Hiroshima, Japonya
Ölüm 24 Nisan 1995 (50 yaşında)
Matsuyama, Japonya
Meslek Dövüş Ustası, Ashihara Kaikan
Çocuk(lar) Hidenori Ashihara

Hideyuki Ashihara (Japonca: 芦原 英幸, Ashihara Hideyuki, 5 Aralık, 1944 – 24 Nisan, 1995) Ashihara Karate sisteminin kurucusu ve Japon Dövüş sanatları ustası. 1980 yılında Japonyada kendi geliştirdiği sabaki öğretisi üzerinde durarak Ashihara Kaikan isimli stili kurmuştur.

Hideyuki Ashihara, 5 Aralık 1944 tarihinde Japonyanın Hiroshima kentinde doğmuştur. Nomicho isimli küçük bir kasabada dedesi tarafından büyütülmüştür. Fazlasıyla enerjik bir çocukluk geçirmesi sebebiyle sık sık sokak kavgalarına katılmıştır. Enerjisi için bir çıkış elde etmek amacıyla 10 yaşında iken Kendo eğitimlerine başlamış, ilk kez bir dövüş sanatı ile tanışmıştır.

1960 yılında, henüz 15 yaşındayken, petrol istasyonunda çalışmak için Tokyo'ya gitmiştir. Burada çalışırken bir yandan da yeni bir dövüş sanatı arayışı içerisindedir. 1961 yılında Hideyuki Ashihara, yoksullara yardım eden Masutatsu Oyama adında bir sensei olduğunu duyunca hemen yanına gitmiştir. Oyama sensei'nin dojosunda duvarlar yıkılacak, tavan çökecek gibi ve hatta zemin tümsekler ile doludur. Fakat bu ortam Ashihara'nın çok hoşuna gitmiş ve burada Kyokushin Karate sistemini çalışmaya başlamıştır.

Hideyuki Ashihara, 8 ay gibi kısa bir süre içerisinde o dönemde kazanılması zor olan yeşil kemere terfi etmiş ve herkesin saygısını kazanmıştır. Oyama'nın Dojosunda çalıştığı süre zarfında eksiksiz tüm eğitimlere katılmış, 24 Mart 1964 tarihinde kimseye yenilmeyen Ashihara henüz 19 yaşında iken shodan seviyesine ulaşmıştır.

1966 yılında Kyokushin Merkez Dojo'da eğitmen yapıldı. Yüksek performansı sebebi ile aynı yıl Kyokushin Karateyi tanıtmak amacı ile Brezilya'ya seyahat etmesi talimatı verildi. Fakat bu gerçekleşmedi. Sokakta kendisine saldıran 5 kişiyi yendi ve polis sorgulamak için Ashihara'yı aldı. Bu olay merkez dojo'ya bildirildi ve eğitimi askıya alındı.

2 ay sonra affedildi ve Japonyanın Shikoku adasındaki Nomura kentine eğitmenlik yapması için gönderildi. Üç ay sonra Tokyo'ya geri çağrıldı ve Brezilyaya seyahat etmesi için tekrar bir şans tanındı. Fakat o bunu reddetti. Nomura'ya dönmek ve çalışmalarını burada devam ettirmek istemiştir ve bu isteği onaylanmıştır.

Buradaki çalışmaları Japonya'da ün kazanmış ve Hideyuki Ashihara ünlü bir karate eğitmeni ve bir savaşçı olarak tanınmaya başlamıştı.

Nomura bir süre sonra küçük gelmeye başlamış, bu sebeple komşu Yawatahama kentine taşınmıştır. O hız ile büyük Kyokushinkai kulüplerinden biri kurulmuş ve faaliyetlerini iki farklı şehirde daha genişletmiştir.

Hideyuki Ashihara tarafından geliştirilen, Ashihara Karate'nin önemli bölümünü kapsayacak olan Sabaki öğretisi bu dönemde geliştirilmiştir.

Ashihara Karate'nin sembolü ile temsil edilen dört pozisyon kullanımı ilk adım oldu. Zamanlama ve mesafe kullanımının (maai) önemi ikinci adım oldu. Son adım olarak ise maksimum haraketlilik sağlayacak duruş geliştirilmesi olmuştur.

Daha sonra Matsuyama kentinde devam etmiş ve Ashihara Karate öğretisi hızla orada popüler olmuştur. Hideyuki Ashihara polis teşkilatına ve üniversitelerde kulüplerde ders vermeye başladı. Daha sonra Hiroshima, Osaka, Kyoto, Kobe, Nara, Shiga ve diğer yerlerde de yayılmıştır.

1978 yılının Mart ayında Matsuyama kentindeki Ashihara Merkez Dojo'nun inşaatı başlamış ve bitimine yakınken Ashihara oraya taşınmıştır. Halen Kyokushinkai organizasyonu ile ilişkisi vardı ve komşu şehirlerdeki kulüpler ashihara'nın yaygınlaşması hakkında merkez dojoya şikayette bulunmuşlardı. Bu sebeple Tokyo'da yapılan toplantıda Ashihara istifasını duyurmuş, ardından 1980 yılının Eylül ayında NIKO ( New International Karate Organization) 'u kurarak Kancho (Büyük Usta) unvanını almıştır.

Hideyuki Ashihara, ALS adı verilen nadir sinir sistemi hastalığına yakalanarak 24 Nisan 1995 yılında henüz 50 yaşındayken Matsuyama'da vefat etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]