Ashihara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Yirminci yüzyılda Kancho Hideyuki Ashihara tarafından kurulan karate stili.

Kurucusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ashihara 1944'te Japonya'nın Hiroshima Ken şehrinde doğmuştur. Deniz askeri okuluna gitmiş ancak devam ettirememiştir. Askeri okul sıralarında uzun müddet Kendo çalımış, sokak kavgalarına katılmıştı.

Okuldan ayrıldıktan sonra bir benzincide çalışmaya başladı.Sokakta kazandığı dövüş tecrübesini bir Do sanatında kullanmak istiyordu.Kenpo bir noktadan sonra ona yetersiz geldi. Çeşitli dojolara gidiyor ve değişik sistemleri deniyordu.

Oyama’nın dojosuna 1961 yıllının eylül ayında 16 yaşında başlamıştı. 1964 yılında siyah kemeri aldı ve öğretmenliğe başladı Ashıhara.1966 ise kyokushin sisteminde çok önemli bir rütbeye geldi.

Çeşitli olaylar sonucu hocası ile arası açılan Ashihara kendi sistemini kurmuş ve çalışmalarına bu yönde devam etmeye başlamıştı. 1980 yılında Ashihara Kai Kan kuruldu.

Ashihara 1995 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kancho Hideyuki Ashihara, Kyokushinkai Karate'nin kurucusu Masutatsu Oyama'nın öğrencilerinden biridir. Ustasından ayrıldıktan sonra kendi stili olan Ashihara Karateyi geliştirmiştir.

Ashihara Karate genelde Kyokushin izlerini taşır ve birçok önemli yönleri o sistemden alınmıştır.

Ashiharaya göre diğer karate sistemleri süslü kelimelerden oluşan branşlardı. Ancak savaşmak ile karşı karşıya kalınınca gerçekler ortaya çıkıyordu.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer karate stilleri[değiştir | kaynağı değiştir]