Hidatsalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hidatsalar
(Hiraacá)
Road Maker (Aríìhiriš)
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Diller
Din
Hristiyanlık , geleneksel kabile dini

Hidatsalar ya da Minitariler (Hidatsaca Hiraacá ; İngilizce Hidatsa, Minnetaree, Minatarre, Minitari, Gros Ventre ; Mandanca Moennitarri), ABD'de Kuzey Dakota'da yaşayan ve dilleri Batı Siyu dillerinin Missouri Nehri Siyu dilleri bölümüne giren Kızılderili halkı. Anadillerini konuşabilen Hidatsaların sayısı 2000 sayımına göre 508 kişidir.[1] Dilce en yakın akrabaları Apsalokelerdir (Crow). Mandanlar ve Arikaralar ile birlikte Üç Bağlı Kabile (Three Affiliated Tribes) adı altında birlik oluştururlar. Ova Kızılderilileri kültür grubuna dahildirler.

Gros Ventre («büyük göbek/big belly») adı esas olarak Atsinalar için kullanılsa da, ayrıca Hidatsalar için de kullanılmaktadır.

Kabileleri[değiştir | kaynağı değiştir]

18. yüzyıl başlarında yapılan kayda göre 3 köy grubu olarak geçerler (Bowers 1965):

  1. Asıl Hidatsalar (Hidatsa proper) : grup içindeki en büyük ve baskın olanıdır. Adları daha sonra bütün grubu kapsayacak biçimde kullanılmıştır.
  2. Awatixa
  3. Awaxawi (ya da Amahami) : Mandanlara benzer gelenekleri vardır.

Farklı tarihleri olan bu üç grup Missouri Nehrindeki ortak yerleşimlerinden sonra Hidatsa ortak adıyla anılmaya başlanmıştır. Hidatsaların anavatanı, Kuzey Dakota'da Lakotalar tarafından güneybatıya itilmelerinden önce yaşadıkları Devils Lake bölgesindeki Miniwakan'dır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Data Center States Results". 17 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]